Az egészséges vesék biztosítják többek között, hogy a káros anyagok kiürüljenek a szervezetből, és ha ez valamiért nem megy, akkor a dialízis veszi át ezt a szerepet. A kezelés során felléphet hányás, hányinger, étvágyvesztés és vérszegénység is. A dialízist kapóknak úgy kell étkezniük, hogy az ne zavarjon bele a kezelésükbe, és hogy ezeket a tüneteket is enyhítse.
Folyadék
Fontos figyelni arra, hogy mennyi folyadékot viszünk be, mivel ha túl sokat, az így kialakuló ödéma és testsúlynövekedés hatással lehet a vérnyomásunkra. Mindig tartsuk be az orvos által javasolt folyadékmennyiséget, és együnk alacsony só-, illetve nátriumtartalmú ételeket, hogy kordában tarthassuk a szomjúságunkat.
Fehérje
A fehérjében gazdag étrend tilos, mivel károsíthatja a vese sejtjeit, éppen ezért az, hogy mennyi fehérjét vihetünk be egy nap, a testsúlyunktól függ. A megfelelően beállított fehérjeszint a lipidjeinket is egészséges értékeken tarthatja. Biztonságos fehérjeforrásnak számítanak a hüvelyesek, babfélék, a túró, illetve kis mennyiségben az olyan olajos magok, mint a dió, vagy a mandula.
Lipidcsökkentő ételek
Fontos, hogy a koleszterinbevitelünk napi szinten ne haladja meg a 300 milligrammot. Érdemes az étrendbe építeni a zabot, zabpelyhet , zapkorpát, almát, körtét, avokádót, árpát is. Bizonyos esetekben pedig jót tehetnek az olyan, omega-3 zsírsavban gazdag ételek, mint a makréla, hering, lazac, vagy pisztráng.
Nátrium
A dialízis alatt álló emberek szervezete nehezen birkózik meg a felesleges nátriummal, így érdemes sószegény étrendet követniük annak érdekében, hogy ne vizesedjenek be, mivel ez a szívnek is megterhelő lehet. A feldolgozott élelmiszereket, tofut, sajtokat kerülni kell, akárcsak az instant leveseket, konzerveket. Só helyett az ételeket érdemes minél több friss fűszerrel, fokhagyával, mustárral ízesíteni.
Forrás: curejoy.com