Hogyan alakul ki a vesegyulladás?
Az esetek jelentős többségében húgyúti fertőzés, hólyaghurut miatt alakul ki a gyulladás, ilyenkor a kiváltó ok többnyire egy felfázás. Amennyiben a beteg nem fordul orvoshoz, vesemedence-gyulladássá fajulhat a probléma, sőt, később tályogok is kialakulhatnak a vese kéregállományában. A kezelés általában antibiotikumos kúrával történik, súlyosabb esetekben viszont szükség lehet becsövezésre, műtétre.
Duzzanatok és véres vizelet
A vese legfontosabb feladata a méregtelenítés, a káros anyagokat a felesleges folyadékkal együtt távolítja el szervezetünkből. Ha a vesék működését gyulladás akadályozza, ödémásodás indulhat be . Ebben az esetben a folyadék felgyülemlése jellegzetes duzzanatokat eredményez, amik a végtagokon és az arcon, a szemek környékén jelennek meg első sorban.
Figyelni kell a vizeletet!
A vizelet kapcsán is megfigyelhetők olykor elváltozások, így például a vizelet mennyiségének csökkenése, valamint a vizelet véressé válása . A gyulladást kiváltó húgyúti fertőzést jelezheti nyomás, fájdalom vagy égő érzés vizeletürítés közben. Gyakran fordul elő az érintett betegeknél hányinger és hányás, étvágytalanság, továbbá derékfájás.
Az első panaszok között vérnyomás-emelkedés ugyancsak sokszor tapasztalható, ami kellemetlen fulladást és fejfájást idézhet elő. A vese elégtelen működéséből adódóan visszamaradó méreganyagok pedig különböző bőrtünetekkel jelentkezhetnek, így viszkető, száraz foltok, kiütések, pattanások kialakulása révén.
Nem egyértelmű szimptómák
A vesegyulladás felfedezését nehezíti, hogy a panaszok sok esetben csak a betegség előrehaladott állapotában jönnek elő, valamint az a körülmény, hogy az érintettek nem mindig tudják egyértelműen beazonosítani a tünetek eredetét, így akár nem is gyanakodnak veseproblémára.
Mindenképpen el kell ugyanakkor kerülni, hogy a heveny vesegyulladás krónikussá váljon, mivel annak visszafordíthatatlan vesekárosodás lehet a következménye.