Az állandóan szomjúság okai

Az állandó szomjúságérzet oka természetesen igen sok esetben egyszerűen, hogy nem fogyasztottunk elég folyadékot. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy a dolog valamilyen egészségügyi probléma tüneteként jelentkezik.

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség is megnöveli a dehidratáltság kockázatát, különösen, ha a betegséget még nem diagnosztizálták. Ha a vércukorszintünk túl magas, akkor a vesék több vizeletet termelnek, hogy kiürítsék a felesleges glukózt, a folyadékvesztés hatására pedig szomjasak leszünk.

A dehidratáltság tüneteiről részletesen itt olvashat!

A xerosztómiát, vagyis a szájszárazságot gyakran keverik össze a konstans szomjúságérzettel. Az állapotot a szájnyálkahártya krónikus szárazsága okozza, aminek hátterében az áll, hogy valami miatt a szervezet kevesebb nyálat termel, vagy megváltozik a nyál összetétele. A háttérben állhat a túl sok dohányzás, marihuánafogyasztás, stressz, szorongás vagy öregedés is. Bizonyos autoimmun betegségek, mint a lupusz , a reuomatoid arthritisz vagy a Sjörgren-szindróma is okozhatja.

A menzesz alatt is érezhetünk fokozott szomjúságot
Amenzeszalatt is érezhetünk fokozott szomjúságot

A menzesz alatt is érezhetünk fokozott szomjúságot, ami teljesen normális. Ilyenkor az ösztrogén, illetve a progeszteron szintjének változásai is állhatnak a dolog hátterében, amihez hozzáadódik az ilyenkor szokásos vérveszteség, ami fokozhatja a szomjúságérzetet. Ha pajzsmirigyünk nem működik megfelelően - ami különösen nők esetében gyakori -, akkor lehet ez is az oka annak, hogy a szánk gyakran száraz és sokat vagyunk szomjasak. Ilyenkor általában alulműködés okozza ezt, mellette olyan tünetekkel, mint a rendszertelen menzesz, a szorongás vagy a hőhullámok.

Terhesség, stressz, vérszegénység

Sokak számára meglepő talán, de krónikus stressz hatására is lehetünk sokat szomjasak, mert a szorongás befolyásolhatja a mellékvese működését. Ilyenkor bágyadtság, depresszió is jelentkezhet. Táplálkozásunkban is kereshetjük az okot: ha például túlzásba visszük valamilyen vízhajtó hatású étel fogyasztását, amilyen a spárga, a zeller, a cékla, a citrom, a dinnye, a gyömbér vagy a petrezselyem. Aki kifejezetten szénhidrátszegény módon étkezik, például a ketogén diétát követi, az is lehet gyakran szomjas. A szénhidrátok ugyanis több vizet kötnek meg, mint a fehérjék és a zsírok, ha tehát kevesebbet viszünk be ezekből, akkor többet vizelünk, ami növeli a szomjúságérzetet.

A terhesség első harmadában sok nő tapasztal szokatlan szomjúságot, mivel megnő a szervezetükben a vér mennyisége, ami miatt a veséik is több folyadékot választanak ki. Ettől kell olyan gyakran vizelniük, és ettől érzik magukat gyakrabban szomjasnak. Nagy mennyiségű vérveszteség is okozhat extrém szomjúságot, ami a test természetes reakciója a nagy mennyiségű folyadékvesztésre. Erre különösen azok ügyeljenek, akiknél vérszegénységet diagnosztizáltak.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +11 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég, az Észak-Dunántúlon azonban délelőtt még vékonyabb, szakadozottabb lehet a felhőzet, így ott némi szűrt napsütés előfordulhat. Az ország keleti, délkeleti felén fordulhat elő időszakosan gyenge (saras) eső, záporeső, a csapadéknak északnyugaton a legkisebb az esélye. Többfelé újra megélénkül a déli, délnyugati szél, melyet helyenként erős lökések kísérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 16 és 21 fok között várható, de északkeleten ennél pár fokkal alacsonyabb, míg északnyugaton magasabb értéket is mérhetünk. Az intenzív melegedés hatására melegfronti tünetek is felerősödhetnek napközben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra