Cukorban gazdag, rostban szegény ételek
A cukorfogyasztás a világ számos országában meghaladja az egészséges mértéket, hiszen nagyon sokan lépik át az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott napi beviteli mennyiséget. Ez nemcsak hizlal, hanem a káros baktériumok szaporodását is elősegíti az emésztőrendszerben. Emiatt gyulladások léphetnek fel a szervezetben, illetve allergiák, autoimmun betegségek is kialakulhatnak.
Gyógyszerek
Nagyon fontos, hogy gyógyszereket csak orvosi rendelvényre, a szakember által előírt ideig és mennyiségben szedjünk. Sok esetben azonban még így sem tudjuk elkerülni, hogy az emésztőrendszerünkre negatívan hasson a kúra. A fájdalomcsillapítók, szteroidok, antibiotikumok, savlekötők mind felboríthatják az emésztőrendszer egyensúlyát. Ilyenkor érdemes probiotikus ételeket fogyasztani, valamint probiotikumokat szedni.
Allergizáló ételek
Egyes élelmiszerek az átlagosnál jóval több embernél váltanak ki allergiás reakciót. Ilyen például a glutén, valamint a tejtermékek, a szója, a tojás, a mogyoró, a kukorica és az édesítőszerek. Egy diagnosztizálatlan ételérzékenység nemcsak az emésztőrendszert károsítja, hanem energiakiesést, fáradtságot is okozhat, valamint elhízáshoz, cukorbetegséghez , fejfájáshoz és ízületi fájdalmakhoz vezethet.
Krónikus stressz
A hosszú távú, intenzív stressz az emésztőrendszert sem kíméli. Megzavarhatja az emésztőenzimek termelődését, ami miatt hajlamosabbak lehetünk a betegségekre, fertőzésekre. A stressz befolyásolja, hogyan és mennyit alszunk, ami kihat az emésztésre - és ez visszafelé is igaz. Éppen ezért a folyamatosan nagy nyomás alatt állóknak nagyon fontos, hogy sportolással, meditációval rendszeresen megpróbálják levezetni a feszültséget, emellett pedig kiemelten figyeljenek az egészséges táplálkozásra is.
Forrás: care2.com