Mivel a mandulák a torkunk hátsó részében helyezkednek el, afféle első védvonalként szolgálnak a baktériumokkal, vírusokkal és egyéb kórokozókkal szemben, melyek a szájon keresztül jutnak a szervezetbe. Egyrészt csapdába ejtik a hívatlan "behatolókat", másrészt jeleznek az immunrendszernek, hogy kezdjen el antitesteket termelni.
Ha túlterhelődnek, akkor a mandulák is megfertőződhetnek, begyulladhatnak , vírus, baktérium vagy akár allergia következtében is, de emellett is lehetnek bizonyos betegségek, állapotok, melyekért a mandulák a felelősek.
Rossz lehelet
A rossz leheletet a rossz fogak és a gyomorproblémák mellett a mandulák, pontosabban a mandulakövek is okozhatják. A mandulakövek a garatmandulák felületén, illetve redőiben kialakuló, elmeszesedett baktériumok és egyéb "hordalékok". A nagyobb kövek nyelési nehézségeket, torokfájást, fülfájást okozhatnak, vagy éppen olyan hatást, mintha valami a torkunkba tapadt volna. Szintén jellegzetes tünete lehet a mandulaköveknek az állandó, igen kellemetlen rossz lehelet, melyen nem segít a fogmosás, rágógumizás sem.
Fájdalmas nyelés
A nagyobb méretű mandulakövek, ahogy az előbbiekben is szó volt róla, nyelési nehézségeket, fájdalmat okozhatnak. A kellemetlen tüneteket enyhíthetjük langyos sós vizes öblögetéssel is (ez gyakran a követ is sikeresen kimossa), és ezt a módszert megelőzésre is használhatjuk. A hagymafélék antibakteriális és immunerősítő hatása régóta ismert, ezért rendszeres fogyasztásukkal sikeresen küzdhetünk azon mikrobák ellen, amelyek felhalmozódása a mandulakövességhez vezethet. Ha a kövek nagyok és igen zavaróak, orvosi beavatkozás során távolítják el őket.
Horkolás
A horkolást a mandulák megnagyobbodása is okozhatja, felnőtt- és gyermekkorban is. Ez nemcsak a kiadott hangok miatt kellemetlen, hanem azért is, mert alvási apnoé kialakulásához vezethet, melynek során oxigénhiányos állapot lép fel a szervezetben. Súlyosabb esetben akár a mandulák eltávolítására is szükség lehet.
Forrás: prevention.com