Kell-e félni az új típusú véralvadásgátlóktól?

Az új típusú véralvadásgátlókat (NOAC) számtalan előnyüknek is köszönhetően egyre többen alkalmazzák és térnek át rájuk a régi típusú készítményekről. Ennek ellenére sokan vannak, akik félve váltanak, mivel több aggasztó iromány is megjelent róluk.

Hogy valóban kell-e tartani a NOAC szerektől, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistája beszél.

Halálos új típusú véralvadásgátlók?

Pár éve a Spiegel német hetilap közzétett egy anyagot, miszerint igen komoly veszélyeket hordoznak az új típusú véralvadásgátlók ( NOAC ), mivel alkalmazásuk megnövelik az -akár halálos- vérzéses szövődmények rizikóját. Ezek a készítmények leginkább a kumarin típusú szerek helyettesítésére szolgálnak, melyeket már több évtizede alkalmaznak pitvarfibrilláció/trombózis-prevenció esetén. Az áttérés mellett többen azért döntenek, mert az új típusú antikoagulánsok szedésekor nincs szükség rendszeres INR ellenőrzésre, nem szükséges olyan mértékben odafigyelni az étkezésre, mint a régebbi szereknél, így használatuk igencsak megkönnyíti a betegek mindennapjait. Ám a német lap információi szerint a könnyebbségnek komoly ára van, hiszen több bejelentés is érkezett, miszerint súlyos mellékhatásai vannak a készítménynek (pl. vérzéses szövődmények, vérszegénység).

gyogyszer
Folyamatosan jelennek meg új gyógyszerek. Idő kell a terápiás helyük végleges megtalálására

"Minden véralvadásgátló magában hordozza a rizikót"

Mivel többekben komoly aggodalmat keltenek a mellékhatások, ezért megkérdeztük prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját, hogy valóban reális-e az emberek félelme az új típusú véralvadásgátlókkal kapcsolatban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Először is fontos leszögezni, hogy minden véralvadásgátló magában hordozza a vérzéses szövődmények rizikóját, függetlenül attól, hogy régebbi, kumarin típusú készítményről, vagy az újabbakról van szó. Azonban azt hozzá kell tenni, hogy a NOAC szerek egyik nagy előnye a régebbiekkel szemben, hogy bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell esetükben számolni"- mondja Blaskó György. A szakember hozzátette, hogy a NOAC-nak további előnyei is vannak, például nem kell tartani esetleges étel-kölcsönhatásoktól , valamint szájon át szedhető, ellenben a heparinnal, melyet injekcióval kell bejuttatni a szervezetbe.

"Sajnos sokszor indokolatlanul nagy hangsúly kerül a negatív hírekre- ebbe a csapdába estek bele az új típusú véralvadásgátlók is. Manapság már az Európai Központi Gyógyszerügynökség utasítására a dobozon egy fekete ponttal jelölni kell, ha egy új gyógyszerről van szó, aminek a teljes mellékhatás-profilját még nem ismerjük: ezért nemcsak az orvosnak, a betegnek is joga van az általa észlelt mellékhatás jelentésére. Az ezzel kapcsolatos tudomány - a farmakovigilancia - (vigilancia éberséget jelent) vizsgálja, elemzi és tartja számon a gyógyszerek mellékhatásait. Természetes következmény, hogy ha jobban odafigyelünk, akkor több adatunk lesz. Érdekesség, hogy ma is vannak forgalomban olyan, a mindennapokban használt készítmények, melyeket, ha napjainkban fedezték volna fel, soha egyetlen hatóság nem törzskönyvezné a mellékhatásaik miatt! Ugyanakkor ma is milliók szedik, mert az idők során kialakult alkalmazásuknak megfelelő és megbízható módja. Pár év múlva ugyanígy lesz az un. új típusú antikoagulánsokkal is"- mondja a professzor.

Régebben aggodalomra adott okot az is, hogy ezeknek a készítményeknek nem volt antidótumuk (ellenszerük), vagyis pl. súlyos baleset, műtét esetén nem tudták megfelelően felfüggeszteni a hatásukat. Jó hír azonban, hogy pár hónapja már ez a probléma is megoldódott, és már a NOAC szereknél is létezik antidótum- bár való igaz, hogy drága és egyelőre nehezen lehet hozzájuk jutni.

A betegeket ekkor is ellenőrizni kell

A professzor végül hangsúlyozza, hogy semmi esetre sem szabad bevenni több gyógyszert az előírtnál, ugyanis akkor jelentősen megnő az életveszélyes vérzéses szövődmények rizikója!

Nagyon hangsúlyosan fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy ha egyik nap nem biztosak abban, hogy bevették-e a gyógyszert, vagy sem, sose vegyenek be másnap dupla adagot, mert az életveszélyes vérzéseseket okozhat! A NOAC készítményekről érdemes tudni, hogy allergiát is kiválthatnak, ám ez nagyon ritka- ekkor váltani szükséges. Mindemellett az embereknek azt kell tudniuk, hogy ezek az új típusú antikoagulánsok pontosan annyira hatékonyak, mint a kumarinok (ha nem hatékonyabbak!) Ezért a legkisebb mellékhatást (pl. fogínyvérzés) is jelenteni kell az orvosnak.

Véralvadásgátlásra nem csupán vénás trombózisok megelőzése és kezelése céljából van szükség, hanem az artériákban kialakuló vérrögök ellen, így az akut koronária szindróma esetén is. Részletek!

Nagy hiba azonban az a sugallat, hogy a napi fix dózis után nincs teendő, mert étel-és gyógyszerkölcsönhatás nincs. Ez nem igaz, ugyanis nemrégiben az Európai Gyógyszerügynökség e tárgyban külön konferenciát hívott össze és ott felhívták a figyelmet arra, hogy ezeket betegeket is kell ellenőrizni és biztatták a cégeket a gyógyszerek vérszintjének, hatásának méréséhez szükséges olcsó módszerek kidolgozására. Összességében tehát elmondható, hogy az új típusú véralvadásgátlók biztonságosak, de idő kell arra, hogy a terápiás helyüket végleg megtalálják - mondja prof. Blaskó György.

Forrás: Trombózisközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.