A különböző hormonszintek mérése a tünetek ismeretében jó támpontot jelentenek a megfelelő kezeléshez. Dr. Polyák Annamáriától, a Budai Endokrinközpont belgyógyász, endokrinológus, diabetológus szakorvosától tudjuk meg a legfontosabbakat!
A pajzsmirigy hormonjai
Az agyalapi mirigy által elválasztott TSH , a pajzsmirigyet stimuláló hormon serkenti a T4 és T3 hormon termelését, ezek túlnyomó többsége a vérben fehérjéhez kötve keringenek, kis százalékuk azonban fehérjéhez nem kötött, biológiailag aktív hormon. A szabályozás fontos része, hogy a két hormon csökkenti az agy TSH-termelését, és így éri el a szervezet stabil, egyenletes hormonszintjét.
A legtöbb esetben már a TSH szint ismeretéből következtetni lehet a pajzsmirigy működésére vagy annak valamilyen zavarára, ezért általában a pajzsmirigy-betegségek kivizsgálásakor először ezt nézik meg. Az agy-pajzsmirigy tengely működésének pontosabb meghatározásához azonban érdemes a TSH mellé elvégezni a pajzsmirigyhormon-meghatározásokat, azaz a reflexteszteket (szabad T4, szabad vagy totál T3).
Mit néznek pajzsmirigy panel esetén?
Pajzsmirigy panel esetén mindegyik (TSH, szabad T4 és totál és szabad T3) vizsgálatot egyidejűleg elvégzik, így ez teljes képet nyújt a pajzsmirigyfunkcióról, és nem kell várni a különböző tesztekre: amennyiben szükséges, hamarabb elkezdődhet a megfelelő terápia.
Pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) esetén a pajzsmirigy fokozott mennyiségű T4- és T3-hormont termel, a TSH termelése pedig visszaszorul, vagyis alacsony lesz a TSH koncentrációja. - Pajzsmirigy-alulműködésről (hipotireózisról) pedig csökkent pajzsmirigyértékek és emelkedett TSH esetén beszélünk - avat be az értékelés részleteibe a Budai Endokrinközpont orvosa. A kapott eredmények irányt mutatnak a kezelőorvosnak, hogy további vizsgálatokat kérjen a pajzsmirigybetegségek okainak még pontosabb kivizsgálására a leghatékonyabb terápia érdekében.
Forrás: Budai Endokrinközpont