Mit tegyünk, ha hasfájással ébredünk?

A következőket érdemes megpróbálni, hogy mielőbb enyhüljön a fájdalom.

A hasfájás elég kellemetlen dolog, és nyilvánvalóan egyik napszakban sem jön jókor, de a reggeli órákban, ébredéskor különösen nem. A legtöbben ugyanis munkába igyekeznének, illetve a családot is szeretnék útjára indítani. Az erős fájdalom viszont megakadályozhatja ezt - ha erre ébredünk, az szinte bénítóan hathat ránk.

hasfájás, fájdalom, alhasi fájdalom, gyomorfájás, hasfájás enyhítése
A hasfájás talán reggel a legkellemetlenebb. Fotó: iStock

Mit lehet ilyenkor tenni?

A gyomorrontás tüneteiről és kezelési lehetőségeiről korábbi cikkünkben olvashat!

Sokan várnak, pihennek még néhány percet, hátha a fájdalom alábbhagy, de ez nem mindig segít. Az alhasi fájdalom irritábbilis bélszindrómára ( IBS ) is utalhat, de a legtöbb esetben csak arról van szó, hogy az emésztőrendszerünk próbál ismét beindulni az éjszakai pihenést követően. Ilyen esetben egy fürdőszobai látogatás után enyhülhetnek a panaszok. Ha a helyzet mégsem javul és a hasunk továbbra is fáj, gondoljuk át, mit ettünk előző nap. Esetleg este vacsorázni voltunk a családdal, barátokkal? Kérdezzük meg a többieket, ők hogy vannak - ha más is tapasztal hasonló tüneteket, akkor romlott ételre, illetve gyomorrontásra érdemes gyanakodni.

Reggeli és mozgás

Fontos, hogy a reggeli étkezést ne hagyjuk ki a hasfájás miatt. Előfordulhat ugyanis, hogy jobban fogjuk érezni magunkat, miután ettünk pár falatot. Ám érdemes ilyenkor gyomorkímélő ételeket választani, például egy szelet pirítóst vagy egy kis tálkányi zabkását. És ha már a konyhában vagyunk, jó, ha tudjuk, hogy itt is találhatunk néhány olyan "csodaszert", amelyek enyhíthetik a hasfájást. Ilyen például a borsmentatea , a gyömbér és a kurkuma.

Enyhe fájdalom esetén segíthet egy kis mozgás is, illetve az, ha melegítőpárnát vagy meleg vizes palackot helyezünk a sajgó területre. Ha pedig reflux okozza a hasfájást, akkor érdemes lemondani a reggeli kávéról, attól ugyanis rosszabbodhatnak a tünetek.

Mikor menjünk orvoshoz?

Ha a fájdalom hirtelen jött és vírusfertőzésre gyanakszunk, akkor érdemes beteget jelenteni munkahelyünkön. Nem múló, illetve erősödő fájdalom, véres hasmenés, hányás vagy szédülés esetén pedig mindenképp érdemes felhívni a háziorvosunkat. Így közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy valójában mi lehet a gond, és azzal kapcsolatban is okosabb döntést hozhatunk, hogy őt kell-e felkeresnünk, vagy jobb, ha egyből a sürgősségire megyünk.

Forrás: thehealthy.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra