Az irritábilis bél szindróma (IBS) a gyomor-bél rendszer funkcionális rendellenessége, amelyet hasi fájdalom, kellemetlenség-érzés, diszkomfort, a székürítés zavara (hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása) és hasi feszülés jellemez. Magyarországon gyakorlatilag népbetegség, a lakosság 15-20 százaléka ebben szenved. A kezelésben szerepet játszhat a pszichoterápia, az életmódi, táplálkozási tanácsok és különféle gyógyszerek.
4 betegből 3 panaszmentes lett
Sokáig nem volt igazán eredményes étrend IBS esetén, de a néhány éve elérhető alacsony FODMAP diéta kifejlesztői, az ausztrál Monash Egyetem kutatóinak tapasztalatai szerint a követésével 4 irritábilis bélszindrómás betegből 3 panaszmentessé válik, idézi a Népszava.hu Sági Krisztina gasztroenterológust.
"A FODMAP mozaikszó különböző szénhidrátokat jelöl: a fermentábilis oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és poliolok kezdőbetűinek összeolvadásából keletkezett. A rövidláncú szénhidrátok és bizonyos cukrok a vékonybélben rosszul szívódnak fel, vizet szívnak a bélbe, illetve a vastagbélben élő baktériumokhoz kerülnek, amik megemésztik, erjesztik és gázok képződnek. Low FODMAP diéta során azokat az ételeket kell kerülni, amelyek nagyobb mennyiséget tartalmaznak a tüneteket okozó szénhidrátokból és azokat lehet fogyasztani, amelyek alacsony FODMAP tartalmúak" - magyarázza a szakember.
Mit szabad, és mit nem?
A diéta során mérsékelni kell bizonyos tej és tejtermékek fogyasztását, és kevesebb édes gyümölcsöt, például almát, barackot, mangót, görögdinnyét célszerű enni. A rozs, a búza, az árpa szintén kerülendő, ahogy a brokkoli, a hagyma, a kelbimbó, a borsó, illetve a lencse is.
A növényi tejek, a lágyabb fajtájú sajtok azonban megengedettek. Gyümölcsök közül az áfonya, a sárgadinnye, a grapefruit, a kivi, a narancs és az eper például fogyasztható, zöldségekből pedig egyebek mellett a répa , az uborka, a saláta, a padlizsán, a burgonya, a petrezselyem, az újhagyma és a fehérrépa építhető be az étrendbe.
Amire figyelni kell
A cikk kiemeli: a diétába nem javasolt "csak úgy" belekezdeni, összeállításához és testreszabásához javasolt dietetikus segítségét kérni. Ezenkívül azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a FODMAP kizárólag diagnosztizált IBS esetén javasolt étrend. "Puffadást, hasmenést, hasi görcsöket és székrekedést más bélbetegség, ételallergia, ételintolerancia is okozhat, amelyeknek szintén megvan a speciális diétája, ami segít megszüntetni a panaszokat" - hangsúlyozta Sárdi Krisztina.