Nagy bajt jelezhetnek a görbe ujjak

A szkleroderma olyan autoimmun betegség, melynek több típusát ismerjük. Ezek egyike a szisztémás szkleroderma, másnéven progresszív szisztémás szklerózis, amely komoly szövődményekkel jár.

Autoimmun betegségről akkor beszélünk, ha a szervezet a saját sejtjeit és szöveteit kezdi el pusztítani. Ennek oka egy téves (vagy inkább haszontalan) immunválasz, ami miatt a szervezetbe jutó kórokozókhoz (baktériumokhoz, vírusokhoz) hasonló támadást indít saját maga ellen. "Az autoimmun betegségeket éppen ezért gyógyítani nem tudjuk, ám az immunrendszer működésébe gyógyszeres kezeléssel be tudunk avatkozni. Az immunrendszer működését elnyomó készítményekkel le tudjuk lassítani a szervezet önpusztítását, a betegeknél tünetmentes állapotot és jó életminőséget tudunk elérni” – foglalta össze dr. Kádár János, az Immunközpont főorvosa. Ehhez azonban arra van szükség, hogy korai stádiumban, az első tünetek megjelenése után diagnosztizáljuk a betegséget és megkezdjük a kezelést, hiszen az idő múlásával bekövetkező szövetkárosodásokat visszafordítani nem tudjuk.

A szkeloderma az ujjak végleges görbületével is járhat
A szkeloderma az ujjak végleges görbületével is járhat

Fokozott kollagéntermelés

Az autoimmun betegségeknek több típusa létezik, és ezek változatos tüneteket okozhatnak. A szkleroderma esetében az elváltozás a kötőszöveteket érinti. A hibás immunválasz miatt a beteg szervezete úgy érzékeli, mintha az adott testrészt valamilyen sérülés érte volna, s ennek "kijavítására" fokozott kollagén termelésbe kezd az adott területen. A kollagén eredetileg a bőr rugalmasságát és feszességét biztosítja, ám szkleroderma esetében a betegnél a kollagén termelődés olyan mértékben fokozódik, hogy a bőr megkeményedéséhez vezet. A szkleroderma több típusa ismert, ezek egyike a szisztémás szkleroderma, vagy progresszív szisztémás szklerózis, amely elsősorban az életkilátásokat is rontó mértékig a tüdő és a vese kötőszövetes átalakulását vonja maga után és szklerodaktíliához, az ujjak bőrének károsodásához is vezethet.

Fontos az autoimmun betegségek mielőbbi felismerése, hiszen a szervezet ilyenkor saját sejtjei ellen fordul. Változatos tünetekkel jelentkezhet. Ezekről részletesen korábbi cikkünkben olvashat.

A szklerodaktília tünetei

Az elváltozást helyi duzzanat jelezheti. Az ujjak megvastagodnak, az érintettek feszítő érzésről panaszkodnak, a bőr fényes, vagy viaszszerűvé válik. Az ujjakat egyre nehezebb behajlítani, az idő múlásával a kéz karmot képez és a beteg képtelen lesz az ujjait mozgatni. A tünetek nem hirtelen jelentkeznek, hanem fokozatosan alakulnak ki, kezdetben időről időre megszűnnek, majd ismét visszatérnek és általában a reggeli órákban rosszabbodnak.

A belső szerveket is elérheti

Ha valaki a felsorolt tüneteket észleli magán, nagyon fontos, hogy mielőbb megállapítsák a kiváltó okot. Azt is lényeges meghatározni, hogy a szisztémás szkleroderma melyik típusával állunk szemben. A limitált szkleroderma prognózisa kedvezőbb. A diffúz szkleroderma a súlyosabb forma, itt a bőrtünetek mellett a kötőszövetes átalakulás a belső szerveket is érintheti. Ilyenkor a lágy, rugalmas és tágulékony szöveti állomány mintha kemény, meszes korallá alakulna. Ez esetben még fontosabb a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.