A trombofília örökölhető és szerezhető
Azt az állapotot, amikor a vér fokozottan hajlamos az alvadásra, trombofíliának nevezzük, melynek hátterében állhatnak szerzett és öröklött tényezők is. Fokozott alvadékonyság nem csak a véralvadási rendszer kórossága esetén fordulhat elő. A trombózisra való esélyt növelheti többek között a magas vörösvértest szám, vérlemezkeszám, autoimmun betegségek vagy például a mechanikus szívbillentyű.
Éppen az öröklött faktorok megléte teszik szükségessé, hogy azok, akiknek a családjában már előfordult trombózis , fokozottan figyeljenek az állapotukra. A közvetlen leszármazottaknak nagyobb a veszélyeztetettségük, mint az oldalági rokonoknak. Azokat, akik már átéltek tromboembóliás eseményt fiatal életkorban, nyilvánvaló kiváltó ok nélkül, mindenképpen ki kell vizsgálni trombofília szempontjából, a többi családtagnál csak más rizikófaktorok megléte esetén javasolt a kivizsgálás. Rizikófaktornak számít többek között a mozgásszegény életmód, az ülő foglalkozás, a dohányzás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és vérnyomás is.
A Leiden-mutáció növeli a kockázatot
Az ún. Leiden-mutáció egy genetikai eredetű véralvadási zavar. Az V. véralvadási faktor génjében történik egy pontmutáció (a génbe helyen épül be egy rossz elem), melynek következtében az V. véralvadási faktor lebontása, inaktiválása lelassul. A kényes egyensúly - alvadjon a vér, ha sérülés van, de az ereken belül folyékony is maradjon - a vér alvadása felé billen el.
Azoknak, akik erre a tulajdonságra nézve egy "jó" és "rossz" gént örököltek a szüleiktől, kb. tízszeresre növekszik a trombózis kialakulásának esélye. Azoknak viszont, akik mindkét szülőtől mutált gént kaptak örökül, sajnos 80-100-szoros rizikónövekedéssel kell számolniuk. A trombózishajlam genetikai hátterét akkor érdemes kivizsgálni, ha fiatalkorban alakul ki trombózis és megfigyelhető a családi halmozódás is.
Változtatni, amin lehet!
"Nyilvánvaló, hogy az öröklött, genetikai sajátosságainkon nem tudunk változtatni, de a betegségek nagy részének kialakulásáért nemcsak öröklött, hanem környezeti, életmódbeli tényezők is felelősek" - ismerteti dr. Király Viktória, a Leiden-mutáció halmozottan fordul elő, mindenképpen meg kell tenni a szükséges életmódbeli változtatásokat. Az érintetteknek ugyanis maguknak is szükséges tenni az egészségükért. A legfontosabb, hogy ne dohányozzanak, szabaduljanak meg a túlsúlytól, kezdjenek mozogni, sportoljanak rendszeresen, fogyasszanak megfelelő mennyiségű folyadékot (vizet) és a nők mindenképpen egyeztessenek szakorvossal a megfelelő fogamzásgátlásról, változó korban a hormonpótlás kiválasztásáról. Életmódváltáshoz segítséget jelenthet, ha humánkineziológussal konzultálunk, illetve részt veszünk egy életmód felmérésen és tanácsadáson."