A cellulitisz egy gyorsan kialakuló gyulladásos betegség, melyet baktériumok okoznak. A betegség bármely testtájon megjelenhet, de a leggyakoribb az alsó végtagokon. A gyulladás sokszor valamilyen elfertőződött seb, rovarcsípés, esetleg műtéti bemetszés helyén alakul ki, és onnan terjedhet tovább a bőr mélyebb rétegeibe is.
A cellulitisz az orbánc szövődményes, súlyosabb formája, mely az izmok kötőszöveti tokjáig terjed. Amennyiben nem kezelik megfelelően, könnyen fertőzést okozhat a nyirokcsomókban, sőt akár a csontokban is. Éppen ezért extrém esetekben a cellulitisz életveszélyessé is válhat.
A cellulitiszt a legtöbb esetben a staphylococcus, illetve a streptococcus baktériumtörzsek okozzák. Ezek a felszíni sérülésen keresztül bekerülhetnek a bőrbe, annak mélyebb rétegeibe is. A betegség gyakoribb azoknál, akiknek a bőre sebes, sérülésekre hajlamos.
Fokozza a gyulladás kialakulását az ekcéma, az atlétaláb , a cukorbetegség, illetve azok a problémák, melyek legyengült immunrendszerrel járnak együtt. A szakemberek szerint a cellulitisz könnyen visszatérő betegség, vagyis, aki egyszer már átesett rajta életében, az valószínűleg később is találkozni fog vele.
Cellulitisz tünetei
A tünetek közé tartozik a bőr kipirosodása, megduzzadása az érintett területen, érintésre pedig meleget érzünk. A bőr könnyen kiütésessé válhat. A tünetek rendkívül gyorsan kialakulhatnak. Súlyosabb esetben láz, hidegrázás, általános rosszullét, fokozott izzadás, fáradékonyság és izomfájdalom is kísérheti a bőrtüneteket.
Amennyiben nem kezelik megfelelően, a cellulitisz könnyen továbbterjedhet, és más szerveket is megfertőzhet. Szélsőséges esetben szepszissel , osteomyelitiszel, lymphangitisszel is együtt járhat, és ha nem fordítanak elég figyelmet a cellulitiszre, akkor a szövődmények életveszélyes állapotot is előidézhetnek.
A cellulitisz kezelése mindenképpen orvosi közreműködéssel kell, hogy történjen, a fertőzés gyógyítása ugyanis antibiotikumokat igényel. A gyógyszereket még akkor is végig kell szedni, ha a látványos bőrtünetek már elmúltak, mert a betegség könnyen újra fellángolhat, és még súlyosabb formában térhet vissza. A betegség gyógyulása általában 8-10 napot vesz igénybe, de ez természetesen számos tényezőtől, például az érintett általános egészségügyi állapotától vagy a gyulladás súlyosságától függ.