Kamaszkorban a nagy mennyiségben termelődő nemi hormonok hatására megnő a bőrben a faggyútermelés, amely a zsíros bőrűeknél eleve fokozott, ezért ők hajlamosabbak az aknéképződésre. Akné, azaz pattanás akkor jön létre, ha a bőrben található faggyúmirigyekbe baktériumok vagy ritkábban sarjadzó gombák jutnak, de kozmetikumokra, vegyszerekre adott allergiás válaszreakció is lehet a háttérben.
A hajlam az aknéképződésre örökletes: ha mindkét szülő érintett volt, akkor a gyermek esélye a kamaszkori bőrproblémákra 50%-os. Az aknék a test faggyúmirigyekben gazdag területein jelennek meg: a homlokon, az orron, az állon, de gyakoriak a mellen és a háton is. Először a bőrpórusokban apró, fekete pont tűnik fel, amely faggyúból és elhalt hámsejtek maradványaiból áll. Ez a mitesszer, amely miatt nem tud kiürülni a mirigy. A következő stádiumban kialakul a gyulladás egy miniciszta képében: ez a jól ismert vörös folt fehér gennykúppal a közepén. Szerencsére az esetek többségében heg nélkül gyógyul, és a panaszok többsége 20 éves korig megszűnik.
A pattanások kezeléséhez nem ciki, sőt nagyon is fontos bőrgyógyász segítségét kérni. Az időben elkezdett, helyes bőrápolás megelőzi a sebhelyesedést, amelyet nagyon nehéz eltüntetni. A tinik bőrápolásában a legfontosabb tényező a mitesszerek eltömődésének megszüntetése, a faggyú, a szennyeződés eltávolítása.
A mindennapos arctisztítás fontos, hisz a smink, a kosz a dugulásnak kedvez. A tinik zsírmentes, szaliciltartalmú vagy gyógynövényes termékeket használjanak. Csak olyan arcápoló szereket szabad választani, amelyek nem irritálják a bőrt és nem szárítanak túlságosan. Az erősen szárító, izgató hatású, lúgos folyékony szappanok csak fokozzák a faggyútermelést.
Ajánlatos gyakran hajat mosni, mert így a homlok nem zsírosodik annyira. Kamaszkorban jó eredményeket lehet elérni a többnyire recept nélkül kapható, külsőleg alkalmazandó szerekkel. Ezek a szaruréteg működését szabályozzák. Léteznek hámlasztó készítmények, de gyógyszertári rázófolyadékot is tehetünk a pattanásokra éjszakára.
Figyelem, az A-vitamint tartalmazó készítmények érzékennyé teszik a bőrt a fényre, úgyhogy inkább csak éjszakára kenjük föl ezeket! A helyi kezelés mellé súlyosabb esetben gyógyszeres terápia is társulhat, hogy gátolja a baktériumok szaporodását. Antibiotikumos krémeket is felírhat az orvos különösen problémás bőr esetén. Sok esetben a kezelések hatására a bőr érzékennyé válhat, ami gyakran a kezelés abbahagyásához vezet. Érdemes ilyen esetekben dermokozmetikumokat használni kiegészítőterápiaként, amelyek a bőrprobléma kezelésén túl enyhítik a mellékhatások okozta kellemetlenségeket.