A bőrünkre hajlamosak vagyunk csupán esztétikai szempontból gondolni, holott a legnagyobb szervünkről van szó, mivel egy átlagos felnőtt bőrfelülete 2 négyzetmétert tesz ki. Bőrünk az elsődleges védelmi vonalunk a külvilág behatásai ellen, szabályozza a testhőmérsékletünket, és az érzékelésben is fontos szerepe van. Sokrétű funkciójából kifolyólag szinte az összes belső szervünkkel összeköttetésben áll, éppen ezért nem ritka, hogy egy betegség bőrtüneteket is okoz, ilyen például a szűnni nem akaró, akár az egész testre kiterjedő viszketés.
A viszketés ugyan télen gyakori panasz, hiszen a zord időjárástól és a fűtéstől könnyen kiszárad a bőrünk, ám ha azt tapasztaljuk, hogy a gondos krémezés ellenére sem csillapodik számottevően a viszketési inger, akkor érdemes alaposabban kivizsgáltatni magunkat. Az alábbiakban áttekintjük, milyen szervi elváltozások állhatnak a kellemetlen tünet mögött:
Cukorbetegség
Előfordul, hogy a tartós bőrszárazság és az azzal járó állandó viszketés a diabétesz első tünete, és ennek okát kutatva diagnosztizálják a cukorbetegséget. A diabétesz hatására ugyanis romlik a bőr vérkeringése, emiatt az kiszáradhat, húzódhat és viszketni kezd. Másrészt a magas vércukorszint miatt gyakoribbá válik a vizeletürítés, ami miatt szintén csökken a bőr hidratáltsága.
Pajzsmirigy-alulműködés
A csökkent pajzsmirigy-működés egyik — szó szerint — legszembetűnőbb tünete a szem körüli terület duzzanata, ám ez nem mindenkinél jelentkezik, illetve sokan egyszerűen kialvatlanságnak könyvelik el. A száraz és viszkető bőr látszólag jelentéktelenebb, ám jóval gyakoribb következménye a pajzsmirigy-alulműködésnek. Ha a nem múló viszketés és száraz, hámló bőr mellett hízást, fáradékonyságot, koncentrációhiányt, esetleg hallásromlást, libidócsökkenést, székrekedést is tapasztalunk, akkor mindenképp érdemes felkeresnünk egy endokrinológust, aki laborvizsgálattal gyorsan ki tudja deríteni, valóban a pajzsmirigyhormonok okozzák-e a bajt.
Vesebetegség
A vesegondokat nemcsak görcsölő fájdalom jelezheti, valójában a betegség első tünetei sokkal csendesebbek. Mivel a vese felel a kiválasztásért, vagyis azért, hogy az anyagcsere-végtermékek, valamint a felesleges víz és nátrium távozzon a szervezetünkből, ha nem tud megfelelően működni, akkor a méreganyagok visszakerülhetnek a véráramba. A toxinok felhalmozódása pedig viszkető, száraz foltokat, kiütéseket okozhat a bőrön.
Elégtelen májműködés és epepangás
Bizonyos autoimmun májbetegségeknél akár évekkel a jellemző sárgaság vagy sötét színű vizelet előtt megjelenhet figyelmeztető tünetként a bőrszárazság és viszketés. Ennek hátterében az epefolyadék túltengése áll: vagy azért, mert a májsejtek nem működnek megfelelően és túl sokat termelnek belőle, vagy azért, mert valamilyen fizikai okból akadályozott az epe elfolyása. Ha pedig emiatt a májban felhalmozódik az epe, az erős bőrviszketéssel jár, különösen a végtagokon. A látszólag nem súlyos tünetet kismamáknak mindenképp érdemes komolyan venniük, mert a terhességi epepangás a magzatot is veszélyezteti, ezért fontos mielőbbi kezelése.
Vérszegénység
Sápadtság és fáradékonyság esetén hamar felmerül a vashiányos vérszegénység (anaemia) gyanúja, de nemcsak ezek lehetnek a tünetei. Ez a betegség általában lassan alakul, és kezdetben nem okoz súlyos panaszokat. Árulkodó jel lehet a hajhullás és törékeny körmök mellett a viszkető, száraz bőr is. Ezeket gyakran vitaminhiánynak tulajdonítjuk, de vashiány is okozhatja őket, emiatt érdemes vérkép-vizsgálatot csináltatni.
Az ekcémától a rozáceáig
Természetesen a viszketés lehet valamilyen krónikus
bőrbetegség tünete is, ilyenek például az ekcéma (atópiás dermatitisz) és a
rozácea. Előbbinél az immunrendszer zavara miatt gyulladás alakul ki a bőrben,
és piros, viszkető, súlyosabb esetben érdes, sebes foltok alakulnak ki, melyek
az állandó vakarás miatt könnyen elfertőződhetnek. A rozácea pedig
értágulattal, vagyis kipirosodással, gyulladással járó állapot, amely genetikai
és környezeti faktorokra vezethető vissza. Az orvostudomány jelenlegi állása
szerint mind az ekcéma, mind a rozácea gyógyíthatatlan betegség, de a
panaszokat lehet enyhíteni, sőt megfelelő ápolással, életvitellel tünetmentessé
tehető a bőr.
A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.