5 tévhit a cukorbetegségről

Még a nem cukorbetegek is el tudják képzelni, milyen lehet egy olyan betegséggel együtt élni, amely miatt folyamatosan figyelni kell fizikai állapotunkat. Mentálisan igen sokat követel az embertől, a krónikus betegségek között úgy tartják számon, hogy ez az egyik, ami a legnagyobb lélektani nyomást helyezi ránk.

Ezeket minden cukorbetegnek tudnia kell

Sokan mindezek mellett sem tudnak róla sokat, illetve tévhitek rabjai, ami mind az ő, mind pedig a körülöttük esetleg megforduló cukorbetegek életét bonyolíthatja . Ezeket a helyzeteket feloldandó válogattunk össze hét igen súlyos tévhitet az alábbiakban.

Amit mindenkinek tudnia kell a cukorbetegségről
Ezeket mindenkinek tudnia kell a cukorbetegségről

<b>Tévhit:</b> Az egyes és a kettes típusú cukorbetegség hasonlít egymásra

Hatalmas fiziológiai különbség van a kettő között. Az egyes típusú cukorbetegség gyakorlatilag azt jelenti, hogy testünk nem termel elég inzulint. Ez probléma, ugyanis a hasnyálmirigy által gyártott hormon hatására válik az elfogyasztott ételből a sejtjeinkbe kerülő, energiát szolgáltató glükóz. Az egyes típusú diabétesz autoimmun betegség, amely elpusztítja a szervezet inzulintermelő sejtjeit.

A cukorbetegség 5 meglepő tünete Nem minden cukorbetegen észlelhetők a tipikus tünetek: a kiolthatatlan szomj, a folyamatos vécézés, a végtagok zsibbadása. Figyeljünk a következőkre is: lehet, hogy valami gond lehet a vércukrunkkal, ha ezeket észleljük. Ezzel szemben a kettes típusú cukorbetegség akkor fejlődik ki, amikor a test nem tudja hatékonyan felhasználni a termelődő inzulint: gyakorlatilag ezt hívjuk inzulinrezisztenciának . Míg minden egyes típusú cukorbetegnek szüksége van az inzulininjekciókra, addig a kettes típusúaknak csak mintegy 30 százaléka igényel csak ilyen kezelést.

A kettes típusú cukorbetegséget ugyanis inzulin helyett lehet metformin-tablettával vagy hasonló olyan gyógyszerekkel kezelni, amelyek csökkentik a vér cukortartalmát és fokozzák a szervezet inzulinválaszát. A rendszeres testedzés és a lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása is javítja a kettes típusú cukorbeteg állapotát.

<b>Tévhit:</b> A cukorbetegek nem ehetnek szénhidrátot

Dehogynem ehetnek, csak ki kell számolniuk, hogy mennyit ehetnek. Sokan úgy vélik, hogy a cukorbetegség miatt rengeteg ételt már nem fogyaszthatnak - rosszul gondolják. Fogyaszthatnak, de mértékletesebben kell táplálkozniuk, ha ezek vannak a tányéron. Érdemes konzultálni egy dietetikussal, hogy miből és mennyit érdemes enniük , és hogy miből ehetnek néha többet, ha úgy érzik, hogy már nem bírják tovább szénhidráttartalmú étel vagy édesség nélkül. Érdemes rostgazdag szénhidrátokat is fogyasztani: ilyen például a lencse, a bab, a sütőtök vagy a burgonya.

Mivel ezek lassítják az emésztést, abban is segítenek, hogy stabilabban tudjuk tartani vércukorszintünket. Vannak olyanok, akik úgy vélik, hogy ha inzulint adnak be maguknak , bármit megehetnek utána. Mindennek hatására nagyobb vércukor-ingadozásokat lehet tapasztalni, az egyes szervekre pedig szokatlanul nagy terhelés kerül és a vércukor is leeshet - ez remegéssel, látászavarokkal, heves szívveréssel, zavarodottsággal jár.

<b>Tévhit: </b>Ha sok cukrot eszünk vagy kövérek vagyunk, cukorbetegek leszünk

A cukorbetegséget a szervezetbe bekerülő szénhidrát és cukor komplex anyagcseréjének jellegzetességei legalább annyira okozhatják, mint az, ha a családunkban már volt valaki diabéteszes, de a testsúlyunk is szerepet játszik benne. Tehát nem, a cukor önmagában nem tehet róla .

Ami a testsúlyt illeti: igen, ezt kockázati tényezőnek tartjuk, de vannak olyan elhízott emberek , akik egyáltalán nem cukorbetegek és olyan nagyon vékony emberek is, akik viszont igen. A Harvard Medical School statisztikái szerint például a kettes típusú cukorbetegek 15 százaléka normális testsúlyú.

<b>Tévhit:</b> Tudhatjuk, ha cukorbetegek vagyunk, mert igen jellegzetes tünetei vannak

Számos olyan ember van a világon, aki cukorbeteg, és nem tud róla. Az ADA amerikai diabétesz-egylet becslései szerint 29,1 millió amerikai diabéteszes, közülük 8,1 millió sosem szembesült a diagnózissal. Ez azért van, mert sokan (nagyon sokan) meggyőzik magukat, hogy az észrevehetőbb tünetek nem zavaróak.

Számos olyan ember van a világon, aki cukorbeteg, és nem tud róla
Sok ember van a világon, aki cukorbeteg, de nem tud róla

Sokat járunk vécére? Az biztos csak húgyúti fertőzés. Kimerültség? Sokat dolgozunk, és még nem pihentük ki a múltkori náthát. Sokat segít ilyenkor, ha tényszerűen járunk el, és nem csak azokat a tüneteket emeljük ki, amikkel tudunk mit kezdeni.

<b>Tévhit:</b> A cukorbetegség nem súlyos betegség

De, az. Ugyan a diabétesz nem végez velünk, komplikációi nagyon könnyen megkeseríthetik az életünket. Szívroham, stroke , amputáció, vakság, vesebetegség - csupa olyan állapot, amit mindenképpen érdemes elkerülnünk.

A húsevés növeli a diabétesz kockázatát 2017. szeptember 9-én számoltunk be róla, hogy szingapúri tudósok legújabb kutatása szerint a vörös húsok fogyasztása összefüggésben van a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával. A kutatások szerint a húsevés 23%-kal növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A vörös- és a csirkehús ugyanis igen gazdag az úgynevezett heme-vasban, amely növelheti az inzulinrezisztenciára való érzékenységet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra