A cukorbetegeket jobban fenyegetik a gombás fertőzések?

A cukorbetegek gyakran szenvednek különböző gombás fertőzésektől, gyengébb immunrendszerük, illetve a kórokozók számára kedvező körülmények miatt.

Fokozott hajlam

A cukorbetegség egyik kellemetlen, olykor súlyos következményekkel is fenyegető velejárója, hogy növeli az érintettek szervezetének fertőzésre való hajlamát, gyengíti a kórokozókkal szembeni védelmét. Ennek az az oka, hogy miközben a szövetek cukortartalma kezeletlen vagy rosszul kezelt betegségben megnő, vagyis kiváló táptalajul szolgál a baktériumoknak, gombáknak, az immunrendszeri falósejtek funkciója károsodik, így nem tudják a szervezet védelmét megfelelően ellátni. Ezért a diabéteszesek esetében gyakoriak a gombás bőr- és nyálkahártya-fertőzések, annyira, hogy nemegyszer éppen a fokozott gombásodás alapján ismerik fel a diabéteszt! A gombák által károsított bőr, az apró berepedések teszik lehetővé a baktériumok bejutását a szervezetbe. A másodlagos bakteriális fertőzések következtében pedig kialakulhat orbánc, esetleg a mélyebb szövetek fertőzésével együtt, súlyos esetben akár vérmérgezés is. Az apró hámsérülések a cukorbetegek esetében különösen azért veszélyesek, mert a bőr természetes regenerálódó képessége a rossz vérellátás miatt igen lassú, így a kis sérülésből is könnyen kialakulhatnak nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, amelyek így el is fertőződhetnek.

Bőrgombásodás

A diabéteszeseknek különös figyelmet kell fordítaniuk a gombás fertőzések elkerülésére, mivel a megelőzés ebben az esetben is könnyebb, mint a kezelés. Ha ugyanis a gombák egyszer bekerültek a cukorbeteg szervezetébe, ott ideális körülményeket találnak a szaporodáshoz: a vér és a szövetek magas cukortartalma megfelelő mennyiségű táplálékot biztosít a számukra.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a vércukorszint kontrollálásának fontosságát: mivel gombafertőzésre a rosszul beállított vércukor hajlamosít, a jól beállított cukorbetegség esetén, szövődmények nélkül a gombafertőzés esélye nem nagyobb, mint a nem cukorbetegeknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos tudnivaló, hogy a gombafertőzés szempontjából a szervezet egységes egésznek számít: ugyanazon típusú gombák terjedhetnek el a bél, a hüvely (hüvelygomba), a száj nyálkahártyáján, mint amilyenek a bőr felszínén, a körmökön is támadhatnak.

Cukorbetegség esetén mindent meg kell tenni a fertőzés elkerülésére: a beteg ne járjon mezítláb olyan helyeken, ahol könnyen megfertőződhet lábgombával, uszoda használata után fertőtlenítse le a lábát, és fürdés, zuhanyozás után fokozott gonddal töröljön meg minden hajlatot, az ujjak közeit stb. szárazra. Elővigyázatosságból használjon gombaölő hintőport. Kerülje a műszálas ruhaneműket, helyette nedvszívó, pamut zoknit, fehérneműt hordjon inkább.

Nyálkahártya fertőzések

A gombás fertőzés sokszor már a száj-nyálkahártyában is kimutatható. Az emésztőcsatornán terjed a belek felé, de ha az alapbetegség miatt az immunrendszer legyengült, más szerveket is megfertőzhet. Az ivarszerveken is megtelepedhet, sokszor úgy, hogy az érintett sokáig nem is tud róla. A gombás fertőzés tünetek nélkül is terjed és továbbfertőz! A hüvelyben leggyakrabban a Candida sarjadzógombák szaporodnak el. Ezek a gombák a hüvelyhámban telepednek meg, és szénhidrátokból táplálkoznak. Fontos tudnivaló, hogy a helyi hüvelykezelés során a gombák elpusztításán túl szükség van a hüvely normális baktériumflórájának és savas vegyhatásának visszaállítására is.

Jó tudni, hogy vannak olyan gyógyszerek, melyek elősegíthetik a hüvely gombás betegségét. Ilyenek az antibiotikumok, bizonyos gyulladáscsökkentő és immundeprimáló gyógyszerek, amelyek szedése esetén gondolni kell a hüvelyflóra helyreállítására is. Általában tartós, visszatérő gombás panaszok esetén célszerű a vércukorszintet ellenőrizni, és a diabétesz beállítását felülvizsgálni. Minél jobb a beállítás, annál kisebb a valószínűsége a hüvelygyulladásnak. Mivel a hüvely gombás fertőződése az egész bőrfelületről pótlódik, nem elegendő a helyi kezelés, az egész szervezet kezelésére is sort kell keríteni, különben a javulás átmeneti lesz. Célszerű a szexuális partnernek is ellenőriztetnie, szükség esetén kezeltetnie magát a visszafertőződés elkerülésére.

Az étrend is fontos

A cukorbetegséggel élők sokat javíthatnak állapotukon a megfelelő étrend betartásával. Ha mellette gombás fertőzéstől is szenvednek, még inkább ajánlatos odafigyelniük a helyes táplálkozásra. Bőséges és változatos étkezéssel segíthetik, hogy az immunrendszerük teljesíteni tudja védelmi funkcióját. A cukorfogyasztást az alapbetegség miatt is korlátozniuk kell, emellett érdemes vigyázniuk a "diabetikus" cukorpótló szerek és a diabetikus édességek fogyasztásával is, mert ezek is tartalmaznak cukrot, illetve azzal azonos kalóriatartalmú szénhidrátot, szorbitot vagy gyümölcscukrot. A szükséges vagy engedélyezett szénhidrátmennyiséget ajánlatosabb többször, kisebb mennyiségekben elosztva magukhoz venni. Minél többször nyers zöldséget is be kell iktatni az étrendbe. A diabéteszesnek a gombás fertőzés esetén még szigorúbban kerülnie kell az alkohol és a gyümölcslevek fogyasztását, hogy ne adjon ezzel is "táptalajt" a gombák szaporodásához.

A 2-es típusú cukorbetegséghez általában elhízás is társul, ami megint csak növeli a gombás fertőzés kockázatát. Helyes táplálkozással a súlycsökkentés is elérhető, és általános tapasztalat, hogy a felesleges kilók leadásával párhuzamosan maga az alapbetegség is javul, erősödik az immunrendszer, és a szervezet könnyebben megszabadul a gombás fertőzéstől is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.