Ha elhagyjuk ezeket a szokásokat, azzal nemcsak a cukorbetegség kialakulásának esélyét csökkenthetjük, hanem egészségesebbek leszünk és könnyebben tudjuk megtartani az normál testsúlyunkat is.
Burgonya és rizs
Étkezésnél sajnos nem elég, ha odafigyelünk arra, hogy milyen, illetve mennyi szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe. A keményítőben gazdag zöldségek - pontosabban azok, amikben úgynevezett rezisztens keményítő található, amit az emberi emésztőenzimek nem képesek lebontani - nagyon hasznosak azoknak, akik szeretnének leadni néhány kilót. A keményítőben gazdag ételeket azonban jobb, ha nem párosítjuk egyszerű szénhidrátokkal, mivel erőteljesen megemelhetik a vércukorszintet. Például, ha burgonyát és rizst eszünk egyszerre, attól jelentős mértékben megnő a vércukorszint. A keményítőben gazdag zöldségeket a legjobb leveles zöldekkel párosítani - utóbbiakat a szénhidrátok mellé is érdemes fogyasztani.
Kávémentes élet
Meglepő módon az is növelheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ha nem iszunk kávét. Kutatások szerint a mértékletes, de rendszeres kávéfogyasztás meghosszabbíthatja az életet, és csökkenheti az esélyét annak, hogy cukorbetegek legyünk. Egy tanulmány szerint a napi 6 csésze kávét ivók körében 33 százalékkal kisebb az esély a 2-es típusú diabéteszre, mint az egyáltalán nem kávézók esetében. Ekkora mennyiségű kávé rendszeres fogyasztását azonban nem javasolják a szakemberek: szerintük napi maximum 3 kávé ajánlott.
Kevés probiotikum
A probiotikumokan szegény étrend szintén növeli a diabétesz kockázatát. Az egészséges emésztőrendszer és az általános egészség között ugyanis szoros kapcsolat van, a probiotikumok pedig nagyon jót tesznek az emésztésnek. A probiotikumokban szegény étkezés gyulladáskeltő és hozzájárulhat az inzulinrezisztencia kialakulásához, amit a cukorbetegség előszobájának is szoktak nevezni. Kutatások szerint a probiotikus ételek - például savanyú káposzta, kombucha, kefir vagy kimchi - fogyasztása növeli az inzulinérzékenységet.
Mozgásszegény életmód
A dolgos hétköznapok után sokan a legszívesebben fel sem kelnének a kanapéról egész hétvégén. Ez a szokás azonban nemcsak a cukorbetegség rizikóját növeli meg, hanem jelentősen megnehezíti az egészséges testsúly elérését és megtartását. Egy tanulmány szerint minden egyes üléssel töltött óra 3,4 százalékkal növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Éppen ezért hétvégente mindenképpen szakítsunk időt a mozgásra - már napi fél óra séta is sokat számít.
A rendszeres mozgás nagyon fontos az általános egészségi állapotunk szempontjából. Az erősítés megnöveli a szervezet inzulinérzékenységét, amely segít a vércukorszint szabályozásában. Emellett hozzájárul az izomtömeg növeléséhez és serkenti az anyagcserét is, így hozzájárul ahhoz, hogy elérjük, illetve megtartsuk az ideális súlyunkat. Ez azért fontos, hogy mert a túlsúly bizonyítottan növeli a cukorbetegség kialakulásának rizikóját. Ami jó hír, hogy a rendszeres mozgás viszont csökkentheti ezt a rizikót, még akkor is, ha nem sikerül fogynunk - a lényeg, hogy ne hagyjuk ki a rendszeres erősítő edzéseket.
Forrás: care2.com