A cukorbetegség kezelésében életmentő jelentőségű az inzulin pótlása, ám a mesterséges hormon napi többszöri beinjekciózása sokaknak kellemetlenséget és nehézséget okoz. Ennél sokkal kényelmesebb módszert fejlesztettek ki olasz kutatók, akik tanulmányát a MedicalXpress szemlézte. Az új eljáráshoz a kutatók kifejlesztettek egy bőr alá beültethető inzulinpumpát, amelynek utántöltéséhez elég egy kapszulát lenyelni. A módszer az állatkísérletek során jól vizsgázott.
Az eddigi módszerek nem optimálisak
A cukorbetegek szervezetében nem termelődik inzulin , ezért létfontosságú azt külső forrásból pótolniuk. Jelenleg ez háromféleképpen lehetséges:
- inzulinbelövő pennel történő rendszeres injekciózással, amelytől azonban a szúrások környékén megvastagodhat a kötőszövet, és ez rontja a hatékonyságot;
- a testen kívül rögzített inzulinpumpával, amelyből egy kanül juttatja az inzulint a bőrbe, ám ennek használata fájdalmat és helyi fertőzést okozhat;
- testen belüli, azaz implantált adagolóval, amelyet műtéti úton helyeznek el, utántöltése pedig egy bőrön átvezetett csövön lehetséges.
Forradalmi megoldást fejlesztettek ki
Az olasz kutatók az általuk fejlesztett beültethető inzulinadagoló készüléket sertéseken tesztelték: az állat hasüregében, a vastagbél melletti kiöblösödésben helyezték el a pumpát. A lenyelt inzulinkapszula mágnessel kapcsolódik a vastagbél külső oldalán lévő pumpához, ahonnan egy tű hatol át a bélfalon a kapszulába, hogy leszívja annak tartalmát.
Az üres kapszula a bélmozgás révén természetes módon távozik a szervezetből, a pumpa pedig apránként a hasüregbe engedi az inzulint, ahonnan az felszívódik a véráramba. A pumpa akkumulátora vezeték nélküli töltéssel újratölthető. Az új inzulinadagoló szerkezet a várakozásoknak megfelelően működött a tesztállatokban, ám további fejlesztésekre van még szükség, mielőtt embereken is kipróbálnák - jegyezték meg az olasz kutatók.