A cukorbetegség manapság az egyik legelterjedtebb betegség, egyes becslések szerint Magyarországon a lakosság 10 százaléka érintett lehet. A diabétesszel küzdők nagy részénél életmódváltás, rendszeres kontroll, egyszeres gyógyszeres terápia segíthet javítani és szinten tartani az állapotukat. 20 százalékuknál azonban inzulinpótlás szükséges, 1-es típusú cukorbetegeknél pedig ez elengedhetetlen, hiszen az ő szervezetük nem termeli (elégséges mennyiségben) ezt a hormont.
Az inzulinpótlásra a legelterjedtebb módszer az injekció, a bőr alatti zsírszövetbe kell fecskendezni. A hagyományos injekciók mellett ma már elterjedtek az úgynevezett inzulintollak is, amelyeknél egy patronban található az inzulin. A patronból pedig egy vékony tűn át jut a bőr alá a hormon. Egy másik erre kifejlesztett eszköz az inzulinpumpa, ami már az előre beállított paraméterek alapján magától, bizonyos időközönként adagolja az inzulint. Ezek használatával sokszor az a probléma, hogy a beteg elfeledkezik róla vagy esetleg az előírtnál nagyobb adag inzulint fecskendezik be.
A Kaliforniai Egyetem (UCLA) biomérnökeinek áttörő fejlesztése azonban egy új szintre emelheti az inzulinpótlást. Az általuk tervezett okostapasz ugyanis speciális érzékelőivel folyamatosan monitorozza a páciens vércukorszintjét, és amikor kell, beépített mikrotűin keresztül automatikusan bejuttatja a bőr alá a szükséges mennyiségű inzulint. Ezáltal egyszerre váltja ki az inzulininjekciót és a napi többszöri vércukorszintmérést, vagyis sokkal kényelmesebbé teheti a cukorbetegek életét. Alkalmazásával pedig elkerülhető az inzulin túladagolása is.
Az inzulintapasz hatékonyságát egereken és sertéseken már tesztelték. A pozitív eredmények után pedig most az FDA (az amerikai élelmiszer-és gyógyszerfelügyelő hatóság) jóváhagyására várnak, hogy embereken is kipróbálhassák az innovatív segédeszközt.
Forrás: The Engineer