A nyugtalan láb szindróma pontos kiváltó oka és létrejöttének mechanizmusa még nem ismert. Megfigyelések és tapasztalatok alapján azonban lehet néhány tényezőt megnevezni, amely növeli a gyakoriságot. Elsődleges nyugtalan láb szindróma esetén gyakori a családi halmozódás. Másodlagos formája hátterében hajlamosító tényező lehet a vashiány, a vesebetegség, az alsó végtagok elégtelen keringése, a terhesség vagy a Parkinson-kór is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint azonban akár cukorbetegségre is felhívhatja a figyelmet.
Erőteljes késztetés a láb mozgatására
A nyugtalan láb szindróma az érző és mozgató idegek zavara, amely az alvászavarok körébe tartozik, és nagyban hátráltatja a pihentető alvást. Aki ebben szenved, erőteljes késztetést érez alsó végtagjai mozgatására, amit egyfajta viszkető, bizsergő, égő érzés vált ki. Mozgatás hatására a tünet megszűnik, de később újrajelentkezhet. Az érzés lehet enyhe, de akár igazán kellemetlen, sőt fájdalmas is. A panasz rendszerint ülés vagy fekvés során jelentkezik, aktív időszakokban tünetmentes.
Statisztikák szerint minden 10. embert érint a betegség, ám valószínű, hogy ennél többen szenvednek benne, ugyanis egyrészt nehezen diagnosztizálható, másrészt a betegek nem mindig fordulnak szakemberhez a problémáikkal. Megfigyelték, hogy az életkorral nő a gyakoriság, nőknél pedig valamivel gyakrabban fordul elő.
Cukorbetegség is lehet a háttérben
A nyugtalan láb szindróma hátterében gyakran állhat cukorbetegség. Éppen ezért ha ilyen panasza van, érdemes OGTT (terheléses vércukor vizsgálat) útján ellenőriztetnie a vércukorértékeit, mert meglehet, hogy diabétesz okozza a tüneteket. Ismert diabéteszesek esetén fontos a vércukorértékek ismerete, mert esetleg az addigi terápiában lesz szükség módosításra. Továbbá célszerű perifériás neuropátia irányában is vizsgálatokat végeztetni. Korábbi kutatások szerint ugyanis a diabéteszben szenvedők közel 30 százaléka tapasztalja a problémát, míg a normál vércukorszinttel élők csupán 7 százaléka.
„A cukorbetegség egyik veszélyes szövődménye az idegi károsodás/perifériás neuropátia, amely főként a végtagokon jelentkezhet. Ennek vezető tünetei a zsibbadás, az érzékkiesés, a bizsergés, a paradox érzések, de megjelenhet úgynevezett nyugtalan láb szindróma is” – mondta dr. Porochnavecz Marietta.
Életmódváltás is szükséges
Mivel a szindróma gátolja a nyugodt, pihentető alvást, a problémát célszerű mihamarabb orvosolni, mert a krónikus alvászavar fáradékonyságot, aluszékonyságot, a koncentrálóképesség csökkenését okozza. Amennyiben cukorbetegség okozza a panaszokat, úgy fontos a vércukorszint megfelelő beállítása, a rendszeres testmozgás, valamint az egészséges, kiegyensúlyozott, dietetikus által meghatározott étrend. Mindezek mellett érdemes lehet még ellenőriztetni a vas szintjét is, hiszen hiánya is generálhatja vagy súlyosbíthatja a tüneteket. Ha bebizonyosodik, hogy túl kevés van a szervezetben, úgy vaspótló készítmény szedése is javasolt.