Míg az 1-es típusú cukorbetegség tünetei néhány héten vagy hónapon belül megjelenhetnek, a 2-es típusú cukorbetegség akár több évig is rejtve maradhat egyértelmű jelek hiányában. A leggyakrabban olyan tipikus tünetek jelentkeznek, mint például a fokozott szomjúság és a gyakori vizelés, de azért nem árt tudni, hogy a cukorbetegségnek szokatlanabb tünetei is lehetnek. Az alábbiakban a diabétesz kevésbé nyilvánvaló jeleit ismertetjük a Heatlh.com gyűjtése alapján.
Fogágybetegség (parodontitisz)
A parodontitisz az ínybetegség súlyos formája, amely a gyulladt íny fognyakról való visszahúzódását jelenti, és hosszú távon a fogak meglazulásához vagy kieséséhez vezethet. A probléma csaknem háromszor gyakrabban fordul elő a cukorbetegek körében. Azonban nemcsak gyakoribb a fogágybetegség, de gyorsabban romlik és súlyosabb formákat is ölt a diabétesszel küzdő személyek esetében.
Halláskárosodás
Cukorbetegeknél a halláskárosodás kockázata is kétszer magasabb, mint az anyagcsere-betegséggel nem küzdő lakosság körében. Ennek magyarázata, hogy a túl magas vércukorszint a fülben is idegkárosodást okozhat.
Látásromlás
A látásban bekövetkező bizonyos változások a vércukorszint kóros megemelkedését is jelezhetik. A túl magas vércukorszint ugyanis károsíthatja a szemben található ereket, ami jelentősen ronthatja a látás élességét. A cukorbetegségre utaló legkorábbi látásproblémák közé tartozik a homályos látás, de nehézségekbe ütközhet a távoli szövegek elolvasása, illetve a messzebben lévő tárgyak tisztán látása is. A kezeletlenül hagyott cukorbetegség a továbbiakban a látásproblémák rosszabbodását idézi elő.
Bőrelváltozások
Bizonyos bőrbetegségek felbukkanását is a cukorbetegség első jelei közé sorolják. A bőrfelület besötétedésével, elszíneződésével és bársonyszerű megvastagodásával járó, acanthosis nigricans nevű bőrelváltozás például a diabétesz gyakori kísérő tünete, de akár hormonális rendellenességekre is utalhat. A furcsa elváltozás leggyakrabban a hajlatokban és a tarkón alakul ki.
Ezenkívül az alábbi bőrbetegségeket tartják a cukorbetegség esetleges figyelmeztető jeleinek.
- Digitális szklerózis: az 1-es típusú cukorbetegek mintegy harmadát érintő bőrbetegség miatt a bőr foltokban megvastagodik és merevvé válik. A leggyakrabban a kézfejeken alakul ki, de megjelenhet a homlokon, a lábfejeken és az ujjakon is.
- Eruptív xantomatózis: különösen az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő férfiak körében gyakori. A bőrön – főleg a lábakon, a karon, a kézfejeken és a fenéken – kemény, sárga, vörös körvonalú, borsó nagyságú dudorok jelennek meg.
- Diabéteszes dermopátia: égési hólyagokra emlékeztető, fénylő, vöröses színű göbök megjelenésével jár. Jellemzően a kéz és a láb ujjain, a kéz- és lábfejeken, illetve néha az alkaron is kialakulhatnak. A hólyagok általában néhány hét alatt kitisztulnak, és képesek hegesedés nélkül elmúlni.
- Oppenheim-Urbach szindróma vagy cecrobiosis lipoidica: a sejtek és szövetek elhalásával (nekrózis) járó betegség nagy, mély, fájdalmas és viszkető sebeket okoz. A diabéteszes betegek 0,3 százalékánál fordul elő, nőknél azonban háromszor nagyobb valószínűséggel alakul ki, mint a férfiaknál.
Gyakori fertőzések
A különböző bakteriális vagy gombás eredetű gyulladások, fertőzések gyakorivá válása is okot ad arra, hogy cukorbetegségre gyanakodjunk. A magas vércukorszint ugyanis gyengíti az immunrendszert, valamint ideális környezetet teremt a kórokozók szaporodásához. Megjelenhet például láb- és körömgomba, hüvelygomba (kandidózis), ótvar, szőrtüszőgyulladás, vagy akár árpa is. Igen gyakori továbbá a vissza-visszatérő húgyúti fertőzés.
Éjszakai bevizelés
Gyermekkori cukorbetegségre éjszakai bevizelés is figyelmeztethet. Ha tehát a már éjszakára is szobatiszta gyermekünk heti szinten nedves ágyban ébred, akkor mindenképpen gyanakodjunk 1-es típusú cukorbetegségre, és kezdeményezzük a gyerek kivizsgálását. A vizeletürítés fokozódása mellett árulkodó jel lehet még az erős szomjúság és éhségérzet, valamint a fogyás. A szokatlan panaszokat mindenképpen vegyük komolyan, ha ugyanis nem kezelik mielőbb a gyermekkori cukorbetegséget, az komoly vészhelyzeteket jelenthet gyermekünk jövőbeli egészségi állapotára nézve.
Mit tegyünk gyanú esetén?
Ha a fentiek közül bármelyik panasz jelentkezik, mielőbb forduljunk orvoshoz. Ez különösen fontos abban az esetben, ha magas kockázati csoportba tartozunk, illetve ha a furcsa tünetekhez fokozott szomjúság és éhség, illetve a megszokottnál gyakoribb és sürgetőbb vizelési inger is társul. A lényeg, hogy ne halogassuk a szakember felkeresését, ugyanis minél hamarabb diagnosztizálják a cukorbetegséget, annál korábban kezdhetjük el a személyre szabott terápiát, jelentősen csökkentve ezzel a szövődmények kialakulásának kockázatát.