Cukorbetegség és hasmenés: mi a kapcsolat?

Senki sem szeret a hasmenésről beszélni, pláne senki sem szereti megtapasztalni. Pedig a szervezet egyik gyakori öntisztító módszere, ha baktérium, vírus, vagy parazita támadja meg. Vannak azonban más okok is, amelyek hasmenést válthatnak ki bárkinél, ilyen a cukorbetegség.

A mellékhelyiségbe rohangálni cseppet sem vicces, bár az emberek hajlamosak kínjukban nevetni magukon. A görcsök olykor kifejezetten kínzóak lehetnek, s a folyamat végül képes gyorsan legyengíteni a szervezetet. A hasmenés olyannyira elhatalmasodhat, hogy akár halálhoz vezethet a szervezet kiszáradása miatt.

wc-papir
Probiotikumok alkalmazása és az étrendváltás is segíthet

Mi okozhat hasmenést?

▪ Bakteriális vagy vírusos fertőzés, vagy ételmérgezés

▪ Nagy mennyiségű cukoralkohol, például a szorbitol, amit köhögés elleni szirupokban, diétás élelmiszerekben, cukormentes rágógumikban alkalmaznak

▪ Laktózérzékenység esetén a laktóztartalmú tej

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

▪ Egyes gyógyszerek, mint a metformin, amely a cukorbetegség kezelésére használt hatóanyag

▪ Bélbetegségek, mint az IBS (irritibális bél szindróma), a Crohn-betegség vagy a cöliákia

▪ Autonóm vagy vegetatív neuropátia, a cukorbetegség hosszútávú szövődménye, amely a tápcsatorna mozgási koordinációjának különböző mértékű zavaraihoz vezethet

Számos esetben, enyhébb fertőzések vagy szorbitol fogyasztása esetén a hasmenés nem tart sokáig, a betegség elmúlásával illetve a cukoralkohol lebomlásával abbamarad. A metformin esetében a tünetek idővel eltűnhetnek, de gyakran abba kell hagyni alkalmazását, mert tartós marad a probléma.

A bélbetegségek esetében a hasmenés folyamatosan fennáll. Bár idővel ez is kezelhető, bizonyos életmódbeli változtatásokkal kiküszöbölhető, ilyen a stressz csökkentése, hasfogó szerek alkalmazása. Az 1-es típusú cukorbaj esetén viszont nagy a cöliákia kockázata, ezért állandó hasmenés esetén további kivizsgálás szükséges.

Számtalan oka lehet annak, ha hasmenés nehezíti az életünket. Mitől alakulhat ki, mikor kell komolyan venni és orvoshoz fordulni? Részletek!

A diabétesz hosszútávú szövődménye a vegetatív neuropátia, mely többek között a szívműködést, légzést, bélműködést szabályozó vegetatív idegrostokat érintő károsodással jár. A diabéteszes emésztőrendszeri vegetatív neuropátia a nyelőcsőtől a végbélig okozhat gondokat. A leggyakrabban a hasmenés illetve egyéb alsó gyomor-bél traktus problémákkal jelentkezik. A diabetikus hasmenés heves, vizes jellegű, főleg éjszaka okoz gondokat, órákon vagy napokon át tarthat, ráadásul székrekedéssel felváltva jelentkezhet. Mindehhez hasi diszkomfort-érzet is társul, a súlyos székrekedés pedig perforációt és széklet beékelődést okozhat.

Az orvos kóros hasmenés esetén a beteg kórtörténetét, tüneteit, a betegség fennállásának idejét és a vele járó problémákat is felméri. Bár minden székletürítés eltérő, vannak olyan tipikus jelek, amelyek révén azonosíthatók a klinikai esetek.

Ha olyan tüneteket észlel a hasmenés mellett, mint az étvágytalanság, puffadás, hányinger, hányás, nyelési nehézség és gyomorégés, mindenképpen forduljon orvoshoz, mert a komoly baj mellett még kiszáradást is eredményezhet ez az állapot.

Az orvos megkérdezheti, hogy mikor kezdődött a probléma, milyen gyógyszereket szed a páciens, milyen gyakran szokott wc-re járni, látott-e vért a székletben, ezért ezekre jó előre felkészülni. Érdemes azt is számításba venni, hogy milyen élelmiszereket fogyasztott az adott időszakban.

A hasmenés kezelése a kiváltó okoktól függ. Rendelkezésre állnak hagyományos kezelések, és gyógyszeres megoldások is, vagy olykor csak időt kell adni a kitisztulásra. A legfontosabb azonban, hogy kellő mennyiségű vizet igyon a beteg, hogy elkerülje a kiszáradást. Probiotikumok alkalmazása is segíthet, illetve az étrendváltás. Kerülni kell a zsíros ételeket, a szénsavas italokat, a cukoralkoholokat, a tejet, a B és K betűs ételeket, mint a brokkoli vagy káposzta - ezek általában mind felfújnak -, továbbá a koffeint és az alkoholt is.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.