A kutatók egy ideje sejtik, hogy a kutyákat meg lehet tanítani annak jelezésére, hogy a gazdájuk mikor közeledik a hipoglikémiás állapothoz a glükóz hiánya miatt.
A Cambridge University tudósainak sikerült elkülöníteni az izoprén nevű vegyi anyagot, amely szag utján is el lehet különíteni. Azaz ki lehet szűrni a kilégzett levegőből. Már készül az az igen kiterjedt teszt, amelynek során 400 ezer brit 1-es típusú diabéteszesnél ellenőrzik a módszert, s ha beválik, nem kell többé naponta vért venni az ujjukból.
„Az izoprén egyik leggyakoribb természetes vegyület, amelyet megtalálunk az emberi lélegzetben, de meglepően keveset tudunk róla, hogy honnan származik” – mondta Dr. Mark Evans, az egyetem Addenbrooke Kórházának kutatóorvosa. „Azt gyanítjuk, hogy ez a koleszterintermelés egy mellékterméke, de nem világos, hogy miért emelkedik meg a szintje a szervezetben, ha a beteg vércukorszintje nagyon alacsonyra esik” – fűzte hozzá.
Az emberek nem érzékelik a izoprént, de kutyák hihetetlen szaglásuknak köszönhetően, könnyen azonosítják, ha megfelelő kiképzést kapnak, s akár figyelmeztethetik is a gazdájukat a veszélyes állapotra.
A problémákat okozhat, például remegést, zavartságot és fáradtságot. Ha a beteg nem kap cukrot megfelelő időben, a vércukor hiánya akár eszméletvesztéshez és halált is okozó rohamokhoz is vezethet. Egyes cukorbetegeknél ezek a jelenségek nagyon hirtelen kialakulhatnak.
Ellenőrzött körülmények között a kutatók megpróbálták kideríteni, hogy az ebek milyen vegyület megjelenésére reagálnak, ha a betegek vércukorszintje csökken. Amikor a kutyák jelzést adtak, megvizsgálták a vérükben a különféle molekulák jelenlétét. A kutatók azt találták, hogy az izoprén mennyisége a vérben jelentősen emelkedett a hipoglikémia kialakulásával – bizonyos esetekben csaknem megduplázódott –, s ez már akkora változás volt, amelyet az állatok érzékeny receptorai képesek voltak felfogni. A kutatás Diabetes Care folyóiratban jelent meg.
Forrás: telegraph.co.uk