Gyomorbaktériumok okozzák a 2-es típusú cukorbetegséget?

Az antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktérium, az MRSA okozhatja a 2-es típusú cukorbetegséget, derült ki egy vizsgálatából.

A Staphylococcus aureus baktérium terjedését és hatásait nyulakban vizsgálták, viszont az eredmények konklúziói az emberi szervezetre is ugyanannyira igazak a University of Iowa kutatói szerint. Az eredmények hatására új antibakteriális terápiák és vakcinák jelenhetnek meg a piacon, ami már azért is örvendetes, mert 2012-ben mintegy másfél millió halálesethez vezetett a cukorbetegség, írja a WHO egészségügyi szervezet. Az pedig extra aggodalomra adhat okot, hogy a cukorbetegek mintegy 90 százaléka kettes típusú.

A University of Iowa kutatói azt vizsgálták: az S.aureus baktérium milyen hatással van a házinyulakra. Kísérleteik során arra döbbentek rá, hogy ha az állatok huzamosabb ideig vannak kitéve a baktériumok termelte méreganyagoknak, nemcsak inzulinrezisztencia és glükózintolerancia alakul ki bennük, hanem teljes testükre kiterjedő gyulladás is jelentkezhet. A kutatást vezető Patrick Schlievert professzor elmondta: gyakorlatilag azzal tudtak kettes típusú cukorbetegséget generálni nyulakban, hogy a baktériumok termelte szuperantigéneket (azaz méreganyagokat) engedtek szabadjára bennük.

2-es típusú cukorbetegség: elhagyható az inzulin?

Miként hatnak az ilyen méreganyagok az emberi szervezetre?

Schlievert elmondta: emberek esetében a túlsúlyosság és az S.aureus baktérium kapcsolatát vizsgálták. A túlsúly ugyanis a kettes típusú cukorbetegség egyik legjelentősebb kockázati tényezője: ennek hatására testünk mikrobiómája, azaz a gyomrunkban található baktériumok egyensúlyi rendszere is megváltozik, ez pedig egészségünkre is kihatással van.

Gyomorbaktérium okozhatja a cukorbetegséget?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Minél többet nyom valaki, annál esélyesebb, hogy szervezetében S.aureus-kolóniák találhatóak és annál több szuperantigén pusztíthat testében. Ezek hatására nemcsak az immunrendszer zavarodik meg, hanem vérmérgezés, toxikus sokk szindróma vagy szívbelhártya-gyulladás is kialakulhat. A zsírsejtekkel reakcióba lépő méreganyagok hatására krónikus gyulladások jelentkezhetnek testünkben, ezek pedig inzulinrezisztenciához és a kettes típusú cukorbetegséghez vezethetnek.

Schlievert és társai négy különböző vizsgálva jutottak arra az álláspontra, hogy emberek és nyulak esetében hasonló kolóniákat alakítanak ki a baktériumok, szuperantigénjeik is hasonlóan termelődnek és hatásaik sem különböznek egymástól sokban. Ennek hatására jelentették ki azt, hogy a szuperantigének ellen kifejlesztett gyógyszerek nemcsak a cukorbetegség szimptómáit, hanem magát a diabéteszt is visszaszoríthatja. A kutatócsoport kijelentette: ezek után azt fogják tesztelni, hogy a baktériumok visszaszorítása milyen szinten változtatja a prediabéteszes páciensek vércukorszintjét. A kutatásról többet az mBio szakfolyóiratban megjelent tanulmányból tudhatunk meg.

Forrás: www.dailymail.co.uk

Amennyiben érdeklik a cukorbetegséggel, egészséges táplálkozással és dietetikával foglalkozó cikkek vagy véleményt cserélne, csatlakozzon Facebook-csoportunkhoz !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.