Inzulinrezisztencia? Ehet kenyeret, mutatjuk, milyet

A cukorbetegek pontosan tudják, mennyi és milyen kenyeret, szénhidrátot ehetnek egy nap. Azonban azok, akiknél még nem alakult ki a cukorbetegség, de az inzulinrezisztenciával már szembesülniük kellett, sokszor tanácstalanok. Adunk egy kis segítséget.

Az inzulinrezisztencia egy olyan betegség, ami megdöbbentően sok embert érint napjainkban is úgy, hogy sokan nem is tudnak a meglétéről. Ennek az az oka, hogy a kezdetekben sokszor semmilyen jellemző tünetet nem produkál, ami azonban sajnos nem jelenti azt, hogy nem kell foglalkozni vele.

A test cukorral, egészen pontosan glükózzal üzemel. Ahhoz, hogy a vérben szállított anyagot a sejtek fel tudják venni, inzulin jelenlétére van szükség. Ezt az anyagot a hasnyálmirigy egyes sejtjei termelik, és létfontosságú a megfelelő szint megléte. Napjainkban azonban az emberek többsége nagyon keveset mozog és a táplálkozására sem figyel oda, vagyis rengeteg finomított élelmiszert, cukrot és előre elkészített ételt fogyaszt.

A nem megfelelő életmód hatására a glükóz szintje megemelkedik a vérben, amihez egyre több inzulint kell termelnie a hasnyálmirigynek. A folyamatosan magas inzulinszint pedig egy sor olyan következménnyel jár, melyek tünetekkel nem járnak, de olyan komoly gondokat okoznak, mint például a meddőség kialakulása.

Inzulinrezisztencia: mit tehetünk ellene otthon? Az inzulinrezisztenciát a cukorbetegség "előszobájának" is tartják, ilyenkor ugyanis a sejtjeink nem reagálnak megfelelően az inzulin nevű hormonra, mely a cukoranyagcseréért felelős. Az inzulinrezisztenciát nem szabad félvállról venni, mert igen súlyos következményei lehetnek. Kattintson! A tartósan magas inzulinszint azt is eredményezi, hogy a hasnyálmirigy extra munkát végez, aminek eredményeképpen egy idő után elfárad, az inzulintermelése lelassul, majd akár teljesen le is áll, és így 2-es típusú cukorbetegség alakul ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Táplálkozás és mozgás

Szerencsére az inzulinrezisztencia idejében felismerve jól kezelhető. Sok esetben csupán életmódváltással is, esetleg kiegészítő gyógyszerek alkalmazásával el lehet kerülni, hogy kialakuljon a cukorbetegség.

Az inzulinrezisztenciában szenvedőknek legtöbb fejtörést a megfelelő kenyér kiválasztása okozza. Tudjuk, hogy a barna kenyér egészségesebb, mint a fehér, és a rozs is előbb kerül a tudatos vásárló kosarába. Ám a betegség esetében azt is figyelni kell, hogy a szénhidrát, amit eszünk, mennyi idő alatt szívódik fel.

Maglisztből készült kenyér fogyasztható inzulinrezisztenciával is

Maglisztből készült kenyér fogyasztható inzulinrezisztenciával is " IR diétában legalább 50 százalékban magas rosttartalmú lisztekből készülő kenyeret érdemes választani. Ha boltban vásárolunk kenyeret, akkor az összetevők listáját nézzük meg, és olyan kenyereket helyezzünk előtérbe, amiknél a felsorolásban az első valamilyen magas rost tartalmú (teljes kiőrlésű búzaliszt, teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, graham liszt, rozsliszt), hiszen az összetevők listája azzal kezdődik, amiből a legtöbb van az adott termékben" - fejti ki Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Ha otthon készítünk kenyeret, érdemes legalább a felhasznált liszt felének magas rosttartalmúnak lennie. Amikor megismertük, hogyan viselkedik kelés, sütés közben a magas rost tartalmú liszt, bátran lehet 75 százalékban vagy akár teljes egészében rostban gazdag lisztet használni.

"Gluténmentes étkezést folytatók esetében szintén a többségében magas rosttartalmú lisztekből álló kenyereket érdemes előtérbe helyezni, mint a hajdinaliszt, barna rizsliszt, cirokliszt, vagy magliszt alapúak, és minél kevesebb keményítőt, rizslisztet és kukoricalisztet használjunk fel.

A csökkentett szénhidráttartalmú termékek fogyasztásával óvatosan kell bánni, hiszen a szénhidrát csökkenésével párhuzamosan gyakran nő a felhasznált zsiradék mennyisége, ami fogyókúra esetén nem feltétlenül előnyös" - figyelmeztet a dietetikus szakember.

Diagnózis és kezelés

Mivel az inzulinrezisztenciát nehéz felismerni, sokszor a betegek nem mennek időben orvoshoz és a baj sokkal nagyobbra duzzad. Azért van néhány jel, amikre érdemes odafigyelni, és meglétük esetén szakemberhez fordulni.

  • Hagyományos diétával sem csökkenő testsúly
  • Rendszertelen menstruáció
  • Meddőség
  • Hasi elhízás
  • Cukros ételek fogyasztása után kis idővel jelentkező idegesség, ingerlékenység

A szakember a betegség meglétét vérvizsgálattal tudja igazolni, és amennyiben a problémára fény derül, úgy életmódváltással, gyógyszeres terápiával segíthet az állapot romlásának megállításában, valamint a visszafordításában.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.