Mégsem annyit kell reggelizni, mint a királyoknak?

Úgy tűnik, a fogyás szempontjából mégsem az a legelőnyösebb, ha a nagyobb kalóriabevitel a reggeli időszakra esik.

„Egyél reggel úgy, mint egy király, délben, mint egy polgár, este pedig úgy, mint egy koldus” – tartja a közismert mondás. A nagyobb reggeli kalóriabevitel, illetve a szerény vacsora sokak szerint nemcsak az emésztésnek tesz jót, de akár a fogyásban is segíthet. Az Aberdeeni Egyetem és a Surreyi Egyetem közös kutatása azonban megcáfolja ezt a népszerű nézetet – írja a The Conversation.

Hatással lehet a fogyásra a bőséges reggeli?

Elméletileg van logika abban, hogy a kalóriabevitel maximumait a nap bizonyos pontjaihoz igazítjuk. Testünk szinte minden sejtje ugyanolyan 24 órás ciklust követ ugyanis, mint amire a hétköznapjainkat is felosztjuk. Ez az úgynevezett cirkadián ritmus számos folyamatot befolyásol a testünkben, beleértve az anyagcserét is. Vagyis a nap különböző szakaszaiban változhat, hogy a testünk milyen intenzitással dolgozza fel a bejuttatott táplálékot. Egy, a napokban közzétett tanulmány eredményei szerint azonban nincs jelentős hatással a fogyókúrára az, hogy a táplálékot a nap melyik szakaszában juttatjuk a szervezetünkbe.

A két egyetem közös kutatócsoportja egészséges, de túlsúlyos embereket vont be a kutatásba. A résztvevőknek kétféle étrendet kellett követniük, mindegyiket négy hétig: az első csoport bőségesen bereggelizhetett, a vacsorája ugyanakkor szerény volt, míg a másik csoport pont fordítva étkezett, vacsorára ehette a nagyobb adagot. Az ebédek tekintetében nem volt különbség. A kísérlet ideje alatt állandóan monitorozták a résztvevők anyagcseréjét és a testsúly változását is figyelemmel kísérték.

fogyókúra, fogyás
Úgy tűnik, a nagyobb reggeli kalóriabevitel nincs hatással a fogyásra. Fotó: Getty Images

A kutatók is arra számítottak, hogy a bőséges reggelit és szerény vacsorát fogyasztók könnyebben megszabadulhatnak néhány plusz kilótól, a valóságban azonban nem ez történt. Sem a testtömegre, sem pedig az energiafelhasználás biológiai mértékére nem volt látható hatása annak, hogy a résztvevők reggel, vagy pedig este fogyasztották a legtöbb kalóriát. Nem volt különbség a napi vércukor-, inzulin- és lipidszintekben sem. Ez azért fontos, mert ezeknek a tényezőknek a változásai a vérben összefüggenek az anyagcsere egészségével.

A kétféle étrend azonban az éhségérzetet befolyásolta némiképp. Azok, akik jó alaposan bereggeliztek, napközben kevésbé érezték éhesnek magukat, mint azok, akiknek meg kellett várni az esti órákat a nagyobb kalóriabevitellel. A kutatók ezért a fogyni vágyóknak inkább a "királyi" reggelit javasolják, így ugyanis napközben kevésbé lesz úrrá rajtunk a sóvárgás.

A testsúlykontroll pedig világszerte egyre komolyabb közegészségügyi feladattá válik, a túlsúly ugyanis számos betegség, például a diabétesz kialakulását is elősegíti. A cukorbetegség kezelése speciális étrendet igényel, melynek alapja a vércukorszint szabályozása a szénhidrátfogyasztás mérséklésével, esetükben így a túlzott reggeli és a szükségesnél nagyobb mértékű vacsora is gondot okozhat. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.