Mozgás és cukorbetegség

Az inzulinterápia és a megfelelő diéta mellett a testmozgás is nagyon fontos része a cukorbetegség kezelésének.

A cukorbetegség (diabétesz) nagyjából hatszázezer embert érint Magyarországon, és a betegség előfordulási gyakorisága sajnos évről évre növekszik. Jelenleg a cukorbetegség egyik típusa sem gyógyítható: a kezelés a vércukor megfelelő szinten tartását jelenti, amely - köszönhetően az egyre hatékonyabb technológiáknak - mind jobb életkilátásokat, és az esetleges szövődmények hatékonyabb megelőzését eredményezi.

Az inzulinterápia és a megfelelő diéta mellett a testmozgás is nagyon fontos része a cukorbetegség karbantartásának. Vizsgálatok tucatjai igazolták, hogy a cukoranyagcsere stabilizáláshoz szükséges egészséges testsúly kulcsszerepet játszik a diabétesz 2-es típusú, idősebb korban jelentkező formája megelőzésében - és ha már kialakult, kordában tartásában - illetve a veszélyes szövődményeinek elkerülésében.

Cukorbetegként olyan étrendet kövessünk, melyben a szénhidrátok, zsírok és fehérjék megfelelő arányban vannak jelen

Cukorbetegként olyan étrendet kövessünk, melyben a szénhidrátok, zsírok és fehérjék megfelelő arányban vannak jelen A cukorbetegség ismert következményei a keringési zavarok és az idegkárosodások (az ún. diabéteszes neuropátia), amelyek, amennyiben kezeletlenül maradnak, még súlyosabb szövődményekkel járnak. A leggyakoribbak a végtagokban tapasztalható keringési zavarok, amelyeket a hideg láb, a lábdagadás, a zsibbadás, a bizsergés jelezhet. Nem megfelelő életmód esetén a cukorbetegség előrehaladtával felléphetnek az idegbántalmak is. A diabéteszes neuropátia a kiserek állapotának romlást jelenti, amely a test számos pontján okozhatja vérellátás problémáit és az idegvégződések károsodását, és kifejezetten fájdalmas lehet, szélsőséges elhanyagoltság esetén pedig akár a végtag elvesztését is eredményezheti.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A keringési és idegbántalmak elkerülésének érdekében nagyon fontos, hogy a cukorbetegség diagnózisának felállítása után mindent megtegyünk a vércukor szintjének normalizálásáért, és ebben a szigorúan betartott diéta mellett a fizikai aktivitás az egyik legjobb kiegészítő gyógymód: egyes kutatások szerint a sportoló cukorbetegek idővel még csökkenteni is tudják az inzulin vagy gyógyszeradagjukat. Mielőtt azonban sportolni kezdenénk, feltétlenül kérjük ki kezelőorvosunk hozzájárulását és tanácsait - a rosszul megtervezett edzésprogram ugyanis növeli a hipoglikémia előfordulásának kockázatát, és a cukorbetegeknek az átlagos népességnél nagyobb figyelmet kell fordítania egyebek mellett a mozgás étkezéshez viszonyított időzítésére is.

Összefoglalva: a megfelelő óvintézkedések mellett végzett mozgás számos kedvező hatással jár a diabétesz esetén:

  • csökkenti a vércukorszintet és javítja az inzulinreceptorok működését
  • segít az egészséges testsúly elérésében
  • javítja az általános kondíciót, jóllétet és a kedélyt
  • nagy szerepet játszik a fájdalmas, esetleg végzetes szövődmények esélyének minimalizálásában

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt napos idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, arrafelé egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra