A cukorbetegség szövődményeinek elkerüléséhez egyetlen út vezet: törekedni kell a vércukorszint normál szinten tartására, ehhez pedig elkerülhetetlen a rendszeres vércukormérés. A technológia fejlődésének köszönhetően újabb és újabb eszközökkel állnak elő a gyártók a szúrás- és fájdalommentes vércukormérés ígéretével. De ezek közül vajon melyik megbízható? A kérdésre Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolt.
Okosórák
A szúrásmentes vércukormérők fájdalommentes, betegbarát alternatívái lehetnének a hagyományos glükózkontrollnak, és a technológia fejlődésének köszönhetően újabb és újabb eszközökkel állnak elő a gyártók. Ezek közül az okosórák a legismertebbek, korrekt vércukormérést azonban ne várjunk ezektől az eszközöktől, ugyanis jelenleg nincs még a piacon vércukor monitorozására alkalmas okosóra. A vércukormérő okosórák nem orvostechnikai eszközök, és hatósági engedélyekkel sem rendelkeznek. Aki egy ilyen eszköz segítségével monitorozza vércukorértékeit és állítja be inzulindózisát, akár súlyos egészségügyi kockázatokkal számolhat.
Az ilyesféle okosórák, okosgyűrűk/karkötők tesztelésekor hamar kibújik a szög a zsákból, ugyanis – a betegek beszámolója szerint – köszönőviszonyban sincsenek egymással az óra és a hagyományos vércukormérő által mért eredmények
– fogalmaz Dr. Para Györgyi.
Ujjra csiptethető eszközök
A betegek gyakran bedőlnek az ujjra csíptethető, szúrásmentes vércukormérés ígéretével csábító eszközöknek is, amelyekről sokszor csak a szállítást követően derül ki, hogy mindössze egyszerű pulzoximétert rendeltek házhoz.
Az egyetlen megbízható innováció
Az innovatív vércukormérés jelenleg egyetlen, hivatalosan is elfogadott orvostechnikai eszköze a folyamatos szöveti glükózmonitor (CGM). Ez a hasfal vagy a felkar bőre alá helyezett szenzor egy félinvazív technológia, amely valós idejű glükózkoncentrációt mér, illetve az előre beállított küszöbértékek átlépésekor riasztja a felhasználót, aki megfelelő intézkedésekkel korrigálhatja vércukorszintjét. Ennek segítségével tehát a vércukor-ingadozás is elkerülhető.
A szöveti cukormonitor használatát azért is szorgalmazzuk az 1-es típusú diabéteszeseknek, a frissen diagnosztizált 2-es típusú cukorbetegeknek vagy inzulinrezisztenseknek, mert jobb életminőséget biztosít számukra, általa betegségüket is jobban megismerhetik, és lehetőséget kapnak a pontosabb terápiás döntések meghozatalára is
– foglalja össze dr. Para Györgyi, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy a javuló vércukorértékeknek köszönhetően a betegséggel járó hosszú távú szövődmények kockázatát is jelentősen mérsékelni lehet.