10 dolog, ami segít megelőzni a rákot

Minden harmadik rákos megbetegedés megelőzhető lenne életmódváltással - állítja a World Cancer Research Found, egy rák megelőzésével kapcsolatos kutatásokat végző szervezet.

13 gyakori ráktípus (többek között a tüdő-, az emlő-, a gyomor-, a hasnyálmirigy- és a veserák) előfordulás csökkenthető jelentősen a World Cancer Research Fund jelentése szerint. Az ehhez szükséges életmódbeli változtatások úgy hangzanak, mintha egy aggódó anya zsémbeskedne - több mozgás, kevesebb alkohol - de a jelentést ismertető Daily Mail szerint az ilyen életmódváltás tényleg jelentősen csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát. A szakértők úgy becsülik, hogy a 13 daganatos megbetegedés harmada megelőzhető lenne egy egészségesebb életmódra átállással. Nézzük a tanácsaikat.

Normális testsúly

A dohányzás abbahagyása után az egészséges testsúly elérése és fenntartása a második legfontosabb dolog, amit a rák kockázatának csökkentése - meg egyáltalán, az egészségünk - érdekében tehetünk - állítják a kutatók. A felszaporodott zsírsejtek ugyanis fokozzák bizonyos homonok, mint például a mellrák kockázatát növel ösztrogén termelését. A testzsír ráadásul állandó gyulladásos választ vált ki a szervezetben, hasonlóan valamilyen fertőzéshez. A férfiak és a nők egészséges testtömeg-indexe 18,5 és 24,9 között van - emlékeztetnek.

Rák, áttét, daganat: pontosan mik ezek? Ki gondolná, hogy szervezetünkben nap mint nap keletkezhetnek rendellenes sejtek? Mivel azonban az immunrendszer hatékonyan pusztítja őket, sokáig egészségesen élhetünk. Mitől rendellenes egy sejt, és hogy tud tumorrá szaporodni? Cikkünkben mindenre választ kap .

Fizikai aktivitás

Köztudott, hogy a testmozgás egészséges, de megfelelő fizikai aktivitás a daganatos betegségek (elsősorban a bél-, mell- és méhrák) megelőzésében is segít. Ennek hatásmechanizmusát egyelőre nem sikerült teljesen feltárni, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy a rendszeres sport segít megőrizni a hormonok egészséges szintjét. Az is biztos, hogy a fizikai aktivitás erősíti az immunrendszert és segít a fogyásban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Több zöldség

A zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonafélékben és hüvelyesekben gazdag étrend is jótékony hatású, főleg a száj és a torok, a nyelőcső, a gyomor, vastagbél, valamint a tüdő rákos megbetegedésének megelőzésében. A növények olyan fitokemikáliákat tartalmaznak, amelyek hozzájárulnak a sejtek védelméhez. És mivel kalóriatartalmuk is alacsony, az egészséges testsúly megtartásában is segítenek.

Kevesebb alkohol

Korábban már kimutatták az alkohol kapcsolatát olyan ráktípusok kialakulásával, mint a száj- és a torok-, a nyelőcső-, a máj-, a bél- és a mellrák. A közvetlen összefüggést még nem tárták fel, de az elmélet szerint az alkohol közvetlenül károsítja a DNS-t, így növeli a betegség kockázatát. A kutatások azt is kimutatták, hogy az alkohol különösen káros a dohányzással együtt.

A szakértők az tanácsolják, hogy a férfiak naponta legfeljebb két, a nők pedig egy pohár alkoholos italt igyanak, de tartsanak hetente néhány teljesen száraz napot.

Felejtsük el a haszontalan kalóriákat!

A kevés (vagy semennyi) hasznos tápanyagot tartalmazó, viszont magas kalóriatartalmú ételek - mint például a csokoládé, chipsek, kekszek, gyorséttermi ételek - közvetve, elhízást okozva fokozzák a rák kockázatát. Ugyanez elmondható a cukros, szénsavas üdítőkről, energiaitalokról, különböző shake-ekről. Sőt, mivel a gyümölcslé is sok cukrot tartalmaz, a szakértők abból is csak napi egy pohár fogyasztását ajánlják. Helyettük vizet, ásványvizet, cukrozatlan teát kellene inni. Mivel a mesterséges édesítőszerek és a rák kialakulás között nem sikerült kapcsolatot találni, a jelentés szerint a diétás italok választása is megoldás lehet.

A helyes táplálkozás segít a rák megelőzésében

A helyes táplálkozás segít a rák megelőzésében

Kevesebb só

A túlzott sófogyasztás a magas vérnyomás és a gyomorrák kockázatát növeli, utóbbit a kutatók szerint a gyomor nyálkahártyájának károsításával.

A testnek ugyan létfontosságú a só - benne lévő a nátrium miatt -, csakhogy egy átlagember a szükséges mennyiség többszörösét fogyasztja naponta. A nemzetközileg elfogadott ajánlott mennyiség naponta 5 gramm, ehhez képest egy átlagos magyar felnőtt 17 grammot visz be az élelmiszerekkel.

Le a kolbásszal és a szalonnával!

A feldolgozott húsok, mint a kolbász, szalonna, sonkafélék nem csak a magas só- és zsírtartalmuk, hanem a tartósítási eljárások miatt is kerülendők. A füstölés során vagy a hozzáadott tartósítószerekben a rák kialakulásának kockázatát növelő anyagok keletkezhetnek. A World Cancer Research Fund azt tanácsolja, hogy a feldolgozott húsok fogyasztását csökkentsük minimálisra.

Emellett a tőkehúsok fogyasztását sem szabad túlzásba vinni. Bár a hús sok értékes tápanyag forrása , a rák a kockázatának csökkentése érdekében ne együnk heti fél kilónál több marhát vagy sertést. Helyette több csirke javasolt, de a húst sok étkezés esetében le lehet cserélni babra, csicseriborsóra vagy lencsére.

Óvatosan a vitaminkészítményekkel!

A legtöbb ember annak tudatában szedi a vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb étrendkiegészítőket, hogy mindent megtesz az egészségéért, pedig néhány nagy dózisú kiegészítő éppen hogy káros lehet. Ez pedig egyénfüggő, nem lehet előre megmondani, hogy az egyes emberekre hogy hatnak a multivitaminok összetevői.

Vannak ugyan olyan helyzetek, amikor szükség lehet a kiegészítőkre - például terhes nők, szoptató anyák, csecsemők vagy idős emberek - de a szakemberek azt tanácsolják, hogy a speciális élethelyzeteken kívül a kiegyensúlyozott táplálkozással vigyünk be minden szükséges vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet, ne tablettával.

Szoptatás

A szoptatás a babának és az anyának is segít, ezért az ajánlás szerint legalább hat hónapig érdemes kizárólag így táplálni a kicsit. A babának az anyatej az ideális táplálék, mivel tartalmazza az egészséges növekedéshez és fejlődéshez szükséges valamennyi tápanyagot. Hozzájárul az erős immunrendszer kialakulásához, és a szoptatott babák később kisebb valószínűséggel híznak el.

A szoptatás az anya szervezetének is előnyös, segít például megszabadulni a terhesség alatt felszedett kilóktól és csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.

Leszokás

A végére maradt a legfontosabb: leszokni a dohányzásról, ami a megelőzhető halálesetek fő oka. Minden második dohányos a dohányzással összefüggő betegségben hal meg.

Egyértelműen a rákkeltő anyagokkal teli cigarettafüst okolható a tüdőrák kialakulásáért - a tüdőrákosok 90 százaléka dohányzik vagy dohányzott korábban -, de a száj az ajkak, a gége, a nyelőcső, a hólyag, a vese és a máj daganatos megbetegedésének kialakulásában is főszerepet játszik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.