A hasnyálmirigyrák négy típusát azonosították

A hasnyálmirigyrákos esetekben előforduló kromoszóma-sérülések mértéke alapján a daganatnak négy különböző típusát sikerült elkülönítenie egy nemzetközi kutatócsoportnak. Ez az eredmény új terápiák kidolgozásához is vezethet.

A hasnyálmirigyrák az egyik legsúlyosabb, legnehezebben gyógyítható daganatos betegség. A betegek mindössze öt százaléka éli meg a diagnózist követő ötödik évet.

A hasnyálmirigy a hasüregben, a rekeszizom alatt és gyomor mögött elhelyezkedő, 10-15 cm hosszú 70-100 grammos, lapos szerv. Belső elválasztású (endokrin) működése révén és külső elválasztású mirigyként (exokrin) kettős funkciót tölt be. Belső elválasztású szigetsejtjei az általuk termelt hormont, az inzulint a vérbe bocsátják, míg a szerv úgynevezett exokrin mirigyei emésztőnedveket termelek, ami közvetlenül a vékonybélhez tartozó patkóbélbe jut. A rosszindulatú tumorok általában az emésztőenzim-termelő, exokrin működésű részekből indulnak ki, gyakran a pankreasz-fejből. A hasnyálmirigy daganatainak 75 százaléka Tudjon meg többet, kattintson! A Nature című magazinban megjelent kutatás szerzői 100 daganatot vizsgáltak meg: nemcsak a teljes genetikai kódjukat térképezték fel, de a DNS-ben bekövetkező változásokat is elemezték. A DNS-ben tárolt információ szükséges ahhoz, hogy a sejtek képesek legyenek megfelelő módon "lemásolni" önmagukat. Ha a DNS másolás közben sérül, az információk összekeverednek, akkor annak mutáció az eredménye. Ez úgynevezett genetikai káoszhoz vezethet, mely például új génvariációkat hozhat létre, vagy azt okozhatja, hogy a gének véletlenszerűen aktiválódnak.

A mostani kutatásban részt vevő szakemberek bizonyítékot találtak arra, hogy a hasnyálmirigyrákos sejtekben a DNS olyannyira megkeveredhet, hogy többféle módon is genetikai káoszt okozhat. Ez alapján képesek voltak osztályozni a kromoszómákban okozott sérüléseket is. Sikerült bebizonyítaniuk azt is, hogy a hasnyálmirigyráknak négy altípusa különíthető el, az alapján, hogy a DNS-ben hol, milyen gyakorisággal és milyen típusú változások következtek be. A szerzők szerint ezek az eredmények hozzásegíthetik a kutatókat ahhoz, hogy új terápiás módszereket dolgozzanak ki.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hasnyálmirigyrákos sejtekben a DNS megkeveredhet

Andrew Biankin, a University of Glasgow onkológusa szerint annak ellenére, hogy milyen sok kutatás foglalkozott már a hasnyálmirigyrákkal, még mindig nagyon sok akadálya van annak, hogy hatékony gyógymódot találjunk a betegségre. "Ezek a kutatási eredmények azonban segíthetnek abban, hogy megértsük, milyen szerepet játszanak a genetikai hibák a betegség kialakulásában, és lehetőséget teremtenek arra, hogy egyénre szabott kezelési terveket dolgozzanak ki."

A kutatócsoport arra is rájött, hogy a hasnyálmirigyrákos betegek számára számára igen hatékonyak lehetnek a platina alapú gyógyszerek, amelyeket gyakran használnak a here-, a petefészek- és egyéb ráktípusok gyógyításában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.