Egy korábbi kutatások eredményeit - összesen nagyjából egymillió ember adatait - összehasonlító tanulmány készítői azt állítják, hogy a magasabb embereknél nagyobb eséllyel alakulhat ki daganatos betegség.
A tanulmány egyik szerzője, Dr. Leonard Nunney a BBC -nek elmondta: szerintük egy adott személy pontos magasságától függ, mekkora nála a rákbetegségek kockázata. "Ha 500 átlagos magasságú nőből 50-nél alakult ki daganatos betegség, 500 magas nőből (178 cm) 60 számíthat hasonlóra. Nagyon magas nőknél (188 cm, vagy afelett) még magasabb az arány, 500-ból 67" - mondta a tudós, hozzátéve, hogy a dohányzás elképesztő mértékben növelheti a rák kialakulásának esélyét.
"Ha valaki, mondjuk egy átlagos magasságú nő csupán napi három szál cigarettát szív el, akkor a daganatos betegségek kialakulásának veszélye máris a hatszorosára nő: 50/500 helyett 300/500-ra" - tette hozzá.
A tanulmányról
A tudósok elképesztő adatmennyiséggel dolgoztak tanulmányuk megalkotásához. Korábbi nagyszabású amerikai, brit, dél-koreai, norvég, svéd és osztrák tudományos írások adatait összegezték - összesen körülbelül egymillió ember adatait és 23 ráktípust elemeztek.
Arra jutottak, hogy 18 daganattípusból, amelyet nőknél és férfiaknál is vizsgáltak, négy - hasnyálmirigy, nyelőcső, gyomor, száj/garat - nem mutatott jelentős összefüggést a magassággal. A csak férfiakra, illetve csak nőkre jellemző daganattípusok közül viszont csupán a méhnyakráknál nem mutattak ki összefüggést a magassággal.
Az átfogó tanulmány készítői az átlagos magasságot a nőknél 160 cm-nél, férfiaknál 170 cm-nél állapították meg (jó kérdés, hogy hogyan, illetve miért pont itt, de ne ragadjunk itt le). És arra jutottak, hogy minden további, plusz 10 cm-es magasság 10 százalékkal növeli bizonyos ráktípusok kialakulásának kockázatát.
Más tudósok szerint viszont nem kell kétségbeesni, ugyanis ha a magasság ténylegesen kockázati tényezőnek tekinthető, még akkor is csak egy a sok közül - és bár ezen nem tudunk változtatni, az életmódunkon még mindig igen. És ez utóbbi fontosabb rizikófaktor, ezért mindenkit arra biztatnak, hogy próbáljunk még egészségesebben élni, és járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra.
A BBC illetékesei megkérdezték a brit magas emberek klubjának (Tall Persons Club) vezetőjét is, hogy mit szól a fent említett kutatáshoz. Stuart Logan azt mondta, szerinte a tudósoknak inkább más jellegű kutatásokkal kellene foglalkozniuk, mert az ilyen és ehhez hasonló adatok semmiben sem segítenek a magas embereknek.
Forrás: BBC