Az új robot a nanorészecskék segítségével a gyógyszert pontosan a céljához juttatja. Mindezt anélkül, hogy a környező szöveteket károsítaná - ismertette Christoph Alexiou, az egyetem kísérleti onkológiai és nanomedicina tanszékének vezetője.
Mi a nanomedicina lényege?
A nanomedicina olyan részecskékkel dolgozik, amelyek az emberi hajszál átmérőjénél tízezerszer kisebbek. A nanorészecskéket használó eljárás lényegesen hatásosabbá teheti a kemoterápiát, mellékhatásait pedig a maihoz képest erősen mérsékelné.
A kutatóprojektben a milliméter milliomodrészével mérhető vas-oxid-részecskéket használják a gyógyszer szállítóanyagául. A részecskéket és a gyógyszert katéteren át juttatják a páciens szervezetébe. A robot mágneses tüskében végződő karja a vas-oxid-részecskéket pontosan arra a helyre vezeti, ahol a gyógyszernek hatnia kell.
A félautomata robot az érelmeszesedés és más szív- és érrendszeri betegségek elleni küzdelemben is bevethető lehet. A klinika közleménye szerint a világon a maga nemében egyedülálló robotot próbababákon tesztelik az engedélyezési eljárás során.
Már robothangyákkal is gyógyítanak
Ahogy korábban már beszámoltunk róla , a kínai kutatók orvosi célokat szolgáló robotrendszert fejlesztettek ki. A hangyakolónia mintájára megalkotott "flotta" alkalmas lehet testen belüli diagnózisok felállítására, valamint sejt-, vagy akár molekuláris szintű kezelésekre is.
Egy robot mindössze két mikrométer átmérőjű, így képes végighaladni a hajszálereken is. A mogyoró alakú fémrobotokat egy váltakozó mágneses mező látja el energiával, és többféle feladatot képesek közösen elvégezni, még meglehetősen behatárolt környezetben is.