A hormonpótló kezelés akkor vált hirtelen kegyvesztetté, amikor egy nagyszabású amerikai kormányzati kísérletet 2002-ben korábban le kellett állítani, mert az eredmények azt mutatták, hogy a hormonpótló terápia megnöveli a stroke, az emlőrák és a petefészekrák kockázatát. Az azóta végzett kutatások során azonban számos ellentmondásra derült fény ezzel kapcsolatban. A rövidtávú hormonpótlást például meglehetősen biztonságosnak ítélik súlyos menopauzás tüneteket mutató nők számára.
A Lancet Oncology legfrissebb számában közzétett tanulmány azt mutatja, hogy a kizárólag ösztrogént tartalmazó hormonpótló terápia hosszú távú alkalmazása valójában csökkenti az emlőrák kialakulásának kockázatát. Ezt a kezelést olyan nők számára tartják fenn, akik méheltávolításon estek át. Az érintetlen méhű nőknek, akik hormonpótlásban részesülnek, az ösztrogén mellett a progeszteron hormont is szedniük kell a méhrák megelőzése érdekében.
A kutatást vezető Garnet Anderson, a seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ kutatója kijelentette, a méheltávolításon átesett nők biztosak lehetnek abban, hogy a menopauzával járó tünetek enyhítésére rövidtávon alkalmazott, kizárólag ösztrogént tartalmazó hormonpótlás nem növeli meg az emlőrák kockázatát. A szakértő azonban azt is hangsúlyozta, hogy az emlőrák megelőzésére nem szabad ösztrogént szedni.
Az Észak-Amerikai Menopauza Társaság a közelmúltban kiadott közleményében alátámasztja ezeket az eredményeket. A társaság szerint a kombinált hormonterápia (ösztrogén és progesztin) elkezdése a menopauzás tünetek jelentkezése táján a tünetek enyhítésére és a csontritkulás megelőzésére három-öt évig biztonságos a nők számára. A kizárólag ösztrogént tartalmazó hormonpótlás pedig a kombinált hormonpótló terápiánál hosszabb ideig is alkalmazható.