A szakember beszélt a gyógyulási esélyekről, illetve a fő kockázati tényezőkről is.
Ezek jelzik, hogy nagy a baj
A tünetekkel kapcsolatban Tamás László korábban úgy nyilatkozott, hogy ha két-három hétnél tovább tartó torokfájást, rekedtséget, idegentestérzést, tartós gombócérzést, vérzést, véres köpetet, nyakon megjelenő duzzanatot tapasztalunk, minél hamarabb forduljunk szakemberhez. Mint hangsúlyozta, korai stádiumban meg tudják gyógyítani a betegséget, szájon vagy orron keresztül ki tudják venni a daganatot.
Mik a fő kockázati tényezők?
A professzor szerint a dohányzás és az alkohol a fő kockázati tényező, ráadásul a kettő erősíti is egymást. Ehhez jön hozzá egy újonnan felfedezett faktor, mégpedig a HPV vírus: a méhnyakrákot okozó víruscsoportból ugyanis két típus a mandulában is rákot tud okozni. „Ütemesen nő a száma ezeknek a középgarat-, mandularákoknak, és egy kicsit el is üt a többi felnőtti daganattól, ugyanis fej-nyaki rákok általában az 50 és 70 közötti korosztályt érintették eddig, viszont a HPV okozta daganatok bizony a 40 és 50 közötti korosztályban is egyre nagyobb számban előfordulnak” – így a professzor.
Tamás László felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon már nemcsak a lányokat, hanem a fiúkat is ingyenesen oltják HPV ellen. Ezzel összefüggésben kitért arra is, hogy „a felnőtt korosztályban is javasolt mind a két nemben ennek az oltásnak a felvétele, ez abszolút szövődménymentes oltás, a rákot lehet megelőzni a használatával”.