Az orvosok fontos lépést tettek egy régóta elérni kívánt cél felé. Sikerült egy beteg saját immunrendszerét felhasználni a rák elleni küzdelmében. A című tudományos folyóiratban megjelent cikk szerint egy 43 éves amerikai nő kezelése váratlan fordulatot vett. Melinda Bachini halálos és előrehaladott állapotú rákkal küzdött 2012-ben. A daganatos megbetegedés az epevezetékéből a májára és a tüdejére is átterjedt. Mindez a kemoterápia ellenére következett be.
Az amerikai Országos Rákkutató Intézet (National Cancer Institute, NCI) munkatársai ekkor megvizsgálták a nő ráksejtjeinek genetikai anyagát, és közben olyan sejteket azonosítottak az immunrendszerében, amelyek egy speciális mutációt támadtak meg a rosszindulatú sejtekben.
Ezután ezeket a támadósejteket laboratóriumban kitenyésztették, és a támadók milliárdjait injekciózták vissza a beteg vérkeringésébe. A tumorok elkezdtek eltűnni - mondta minderről Dr. Steven A. Rosenberg, aki a Science folyóiratban megjelent cikk vezető szerzője, és egyben az NCI sebészeti részlegének vezetője.
A nő nem gyógyult meg. Tumorjai zsugorodnak, de nem múltak el. A New York Times ennek kapcsán hangsúlyozza egyetlen kísérlet nem határozhatja meg egy eljárás hatékonyságát.
Ugyanakkor a beszámoló nagyon fontos, hiszen egy olyan megközelítésről ad tájékoztatást, ami később a jól ismert és elterjedtebb tumorok esetén is használható lehet. Így a bélrendszeri, a tüdő- és a mellrák kezelésében is fontos lépést jelenthet majd.
Dr. Rosenberg betege, Melinda Bachini immár 45 éves, hat gyermekét neveli. 2012 áprilisában kapta az első immunkezelést, amikor úgy tűnt, hogy csupán hónapjai vannak hátra. A mostani technikához hasonlót alkalmaztak már leukémia és bőrrák esetén. Ugyanakkor az úgynevezett szolid tumorok (a már említett tüdő- és mellrák például ilyen daganatos megbetegedés) esetében, amelyek nagyon sok halálesetért felelősek, még nem jártak el ilyen módon.