A tüdőtumorok 85-87 százaléka az aktív, 3-5 százaléka pedig a passzív dohányzással hozható összefüggésbe. A betegség leggyakrabban 50-70 éves kor között fordul elő. Fontos tudni, hogy a tüdőrák alattomosan fejlődik ki: a korai stádiumban a legtöbbször semmiféle figyelmeztető tünete nincsen. Ahogy azonban a betegség egyre inkább a előrehalad, különféle panaszokat is okozhat.
Nem múló köhögés
Köhögni időnként mindenki szokott - ez egy teljesen normális reakció, amely hátterében irritáció vagy fertőzés is állhat. Ám, ha a köhögés nem akar múlni, tehát legalább három hétnél régebb óta tart - minden fajta egyéb fertőzésre utaló panasz (például láz) nélkül - akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. A köhögés száraz is lehet, de váladékfelköhögéssel is járhat, sőt esetekben vállba vagy karokba kisugárzó fájdalom is kísérheti.
Mellkas- és hátfájdalom
A daganat átterjedhet a csontokra vagy a mellhártyára is, ilyenkor pedig a köhögés, a nevetés, vagy akár a mély lélegzetvétel is komoly fájdalommal járhat. A fájdalom a nyakba, hátba, vállba, karokba is kisugározhat, intenzitása pedig a daganat elhelyezkedésétől függ. Ha legalább négy héten keresztül megmagyarázhatatlan mellkasi vagy hátfájdalmat tapasztalunk, keressük fel orvosunkat.
Nehézlégzés, légszomj
A légszomj és a könnyű kifulladás a tüdőrák egyik legjellegzetesebb tünete, amely a tüdődaganatos betegek mintegy 90 százalékánál jelentkezhet. Természetesen más betegségekre is utalhatnak ezek a tünetek (például krónikus bronchitisre, vérszegénységre, keringési problémákra vagy fertőzésekre), de ezek közül egyiket sem szabad félvállról venni, érdemes minél gyorsabban kivizsgáltatni magunkat.
Véres köpet
Mindenképpen aggodalomra okot adó jelenség, ha vért köhögünk fel vagy véres köpetet ürítünk, ezért a panasz jelentkezése esetén haladéktalanul keressük fel az orvosunkat.
Rekedtség
A rekedtséget okozhatja fertőzés, allergia, vagy akár a refluxbetegség is - ám jó, ha tudjuk, hogy akár tüdőrák is állhat a panasz mögött. A tumor ugyanis nyomhatja, irritálhatja a hangszálakat vagy éppen az azokat irányító idegeket is.
Gyakori fertőzések
A tüdődaganat elzárhatja a légutak egy részét, így könnyebben alakulnak ki fertőzések, valamint a gyógyszerek is nehezebben juthatnak el az adott helyre. Ez pedig gyakori, nehezen gyógyuló, gyógyszeres kezelésre nem reagáló betegségeket eredményezhet.
A körmök megváltozása
A szervezet oxigénhiányos állapotára utal az, ha az ujjakon és a lábujjakon található körmök formája, állapota megváltozik, - például a körömágy felpuhul és érzékennyé, sérülékennyé válik. A jelenség a tüdődaganatos betegek mintegy 30 százalékánál jelentkezik - ám egyéb tüdő- vagy keringési problémák is okozhatják.