Kicsalogatja a daganatot az új gyógymód

Kivezetné a ráksejteket az agydaganatos betegek koponyájából egy új eljárás.

Az agydaganat az egyik leggyorsabban kifejlődő, így legveszélyesebb rákfajta, melynek a kezelése sem egyszerű feladat. Egy közelmúltban felfedezett eljárás azonban új reményt adhat a daganatos betegeknek: a kezelés során a daganatsejteket tulajdonképpen kicsalogatnák a koponyából, hogy meggátolják a tumor kifejlődését. Az eljárást a közelmúltban az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet (FDA) is elismerte.

Az agydaganat tünetei Az agydaganat ijesztően hangzik, de tünetei már a kezdeti stádiumban is árulkodóak, így felismerése könnyebb, kezelése pedig hatékonyabb. Milyen jelekre figyeljünk? Kattintson !

Kicsalogatná a koponyából a tumorsejteket

Az agydaganat rendszerint az agyi szövetekben kezd fejlődni, az agyidegeket támasztó, illetve táplálékkal is ellátó kötőszöveti sejtekből kiindulva. Mivel a koponyában szűkös a hely, a tumor nem sokáig tud fejlődni anélkül, hogy ne kezdené el nyomni az agyszövetet. Emiatt már viszonylag korai stádiumban is tüneteket okoz: ilyen az ébredéskor érzett fejfájás, a visszatérő szédülés vagy a hányinger nélküli hányás. Többféle műtéti eljárást is alkalmaznak a kezelésére, egy amerikai kutatócsoport azonban teljesen új módszerrel kezelné a betegeket.

Kivezetné a ráksejteket a betegek koponyájából egy új eljárás
Kivezetné a ráksejteket a betegek koponyájából egy új eljárás (Fotó: 123rf)

A kutatók az eljárást A hamelni patkányfogó című német mondához hasonlították, melyben a főszereplő egy varázserejű síppal csalogatta ki a patkányokat a városból. A síp ez esetben egy vékony cső, amely az agytumorból "szipkázza ki" a daganatsejteket egy tárolóba, innen pedig a sebész távolítja el anélkül, hogy az agyszövetekhez hozzáérne. Hogy a rákos sejteket megtévesszék, az eszközt az agy fehérállományának álcázzák a kutatók, a tumor ugyanis azon a területen fejlődne ki.

Az eljárást már sikeresen tesztelték patkányokon, de egy hosszú kutatási periódus még megelőzi az első betegek kezelését. Nagy reményeket táplálnak azonban a kutatók az olyan betegségek kezelésében, mint a glioblastoma - ez az egyik legveszélyesebb, máig gyógyíthatatlan agydaganat, amely kezelés nélkül alig néhány hónap alatt végzetessé válhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: IFLScience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul.