Az szja-ról szóló törvény személyi adókedvezményként említi a súlyosan fogyatékos magánszemélyek számára elérhető, az összevont adóalap adóját csökkent kedvezményt. A kedvezmény összege az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékával egyenlő, amely 2019-ben 7450 forintnak felel meg. Egy évben ez közel 90 ezer forintot jelent az érintettek számára. A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségeket külön kormányrendelet sorolja fel. E listára került fel idén január elsejétől az emlő-, a méhnyak-, a petefészek-, a prosztata- és a hererák, valamint az endometriózis .
Miközben tehát több daganatos beteg is részesülhet ezentúl az adókedvezményben, egyéb, ugyancsak számos embert érintő tumoros kórképek esetén már nem él ez a lehetőség. "Örülünk az adókedvezmény kiterjesztésének, viszont nem értjük, mi alapján döntötték el, hogy egy prosztatarákos vagy emlőrákos betegnek jár adókedvezmény, de a vastagbélrákos vagy tüdőrákos betegnek nem, csak ha már agyi vagy csontáttétei vannak, esetleg sztómával él" - fogalmazott Kalotay Gábor, a daganatos betegeket összefogó Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke a Népszavának . Kitért rá, egy rosszindulatú daganatos betegség diagnózisa minden családot megterhel fizikailag, érzelmileg és anyagilag egyaránt, elfogadhatatlan tehát, hogy különbséget tegyenek rákbeteg és rákbeteg között.
A lap megkeresésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma kifejtette, hogy "a melléklet bővítése a fenti hat egészséget, reproduktivitást súlyosan érintő kórképpel illeszkedik a Kormány Családok Éve koncepciójához". A szaktárca hozzátette azonban, hogy az adókedvezményre jogosító kormányrendelet átfogó felülvizsgálatára még az idén sor kerülhet.