Rák: mit osztunk meg a neten?

Egyre több rákkal diagnosztizált, kezelés alatt álló, túlélő vagy éppen haldokló osztja meg a világgal betegségének tapasztalatait a világhálón keresztül. Karen Hobbs, akinél 24 éves korában diagnosztizáltak méhnyakrákot, arról ír, hogy miért indította el blogját, és milyen veszélyeit látja ennek.

A Facebook, a Twitter, a YouTube, az Instagram, a Pinterest, a Tumblr, a Flickr és a Vine lassan a mindennapi életünk természetes részévé válik. Megosztjuk az előző éjszakai buliról szóló pletykákat, és azt, hogy melyik arctisztító vált be legjobban – mindezt több száz ismerősünk vagy követőnk olvashatja. Nem csoda, hogy ha olyan krízisbe kerülünk, amit a rák jelent, szintén a közösségi médiához fordulunk.

Van, aki a saját tapasztalatait akarja megosztani, hogy ezzel segítsen másoknak. A posztok üzenete legtöbbször pozitív: a rák kezelhető , túlélhető. Sok hozzátartozót és beteget inspirálnak ezek az üzenetek. Vannak azonban olyan betegek is, akik épp az ellenkezőjét élik meg: szerintük nem viselhető a betegség, és úgy érzik, ők nem birkóznak meg vele. Számukra ezek a posztok frusztrációt is okozhatnak, és jogosan kérdezik maguktól: „Hát én miért nem tudok olyan jól megbirkózni a rákommal, mint ő?”

Egyre többen osztják meg rákkal kapcsolatos tapasztalataikat a neten

Mindenkinek más ugyanis a tapasztalata a rákkal kapcsolatban . De a közösségi médiában ezek a különbségek néha eltűnnek, ráadásul ezek a fórumok nagy nyomást gyakorolhatnak ránk, hogy mit „illik” éreznünk, hogyan „kell” viselkednünk. (A közösségi médiának a mentális egészségünkre tett hatásáról ma már több kutatás is szól.) A posztok alapján néha nehéz meglátni a valóságot, amit a rákkal való küzdelem jelent. A bloggereknek sem könnyű megosztani azokat a kellemetlenségeket, rossz élményeket, amik a betegséggel, a műtétekkel, a kezelésekkel járnak.

Karen Hobbsnál 2014 novemberében, 24 évesen diagnosztizálták a The Telegraphban az első sokk élményét.

Sok mindent kapott a közösségi médiában fellelhető beszámolókból, ugyanakkor azt is érezte, hogy a rák számára nem ilyen – kezdve a fájdalomtól egészen a „méhnyakrákos” stigmáig. Ezért határozta el, hogy megosztja a nagyközönséggel a saját történetét. Blogján megpróbál maximálisan őszinte lenni, és nem elkendőzni a nehézségeket, a szenvedést, ugyanakkor igyekszik megőrizni a humorát is. Igyekszik megmutatni a saját útját ezzel a betegséggel, de arra is figyelmeztet, hogy nincs „helyes” vagy „jó” út, amit mindenkinek követni kéne. Mindenkinek magának kell megtalálnia a számára megfelelő utat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt derült idő várható, csak kisebb felhős körzetek lehetnek. Csapadék nem valószínű. Az éjszaka második felében az Észak-Dunántúlon egyre több helyen megélénkül az északnyugatira forduló szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél kissé hűvösebb is lehet. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra