Minden 7 nőből 1 csak a szűrővizsgálatokra hagyatkozik, és egyáltalán nem ellenőrzi otthon rendszeresen a saját mellét. A YouGov által végzett felmérésből kiderült, hogy a válaszadó 1012, 50-70 év közötti nő 84 százaléka vesz részt mellrákszűrésen , ha elhívják, de a 14 százalékuk egyáltalán nem ellenőrzi otthon mellét. A rutinvizsgálatokra viszont csak néhány évente kerül sor, s ezért fontos a két mammográfia közötti önellenőrzés. A korai felfedezés ugyanis jelentősen megnöveli a sikeres beavatkozás és a gyógyulás esélyét.
Samia al Qadhi, az angliai Breast Cancer Care ügyvezetője szerint mindennél fontosabb, hogy a nők rendszeresen vizsgálat alá vessék keblüket, és az is, hogy 70 éves kor felett is eljárnak rendszeres szűrővizsgálatra, hiszen minél előbb felfedezik az orvosok az esetleges daganatot, annál nagyobb a túlélés esélye.
„Nincs rossz módszer a mellek ellenőrzésére. A lényeg, hogy rendszeresen tapogassuk, és azonnal megérezzük, ha valami nem stimmel” – igyekszik mindenkit megnyugtatni al Qadhi.
Az igazgató hozzátette, hogy bár minden korosztályban fontos a mellek ellenőrizése, a legveszélyeztetettebbek az 50 felettiek, a mellrák az esetek nagy részében ugyanis ebben az életkorban jelentkezik. Az orvosoknak pedig biztosnak kell lenniük abban, hogy a veszélyeztetett korú nők minden fontos információt megkapnak a mellrákról és az ellene folytatott harcról.
Magyarországon a mammográfiás vizsgálat kétévente javasolt a 45-60 év közötti nőknek, a szűrés pedig 2002-óta ingyenes.
Forrás: WebMD