Új esély rákos betegeknek

Új módszert folgoztak ki a szegedi kutatók a bizonyos daganatos és autoimmun betegségek kezelése során használt, fehérje alapú gyógyszerek sejtbe juttatásához.

Napjainkban a gyógyszerfejlesztés egyik legnagyobb kihívása a fehérje alapú gyógyszerek bejuttatása a sejten belülre. A jelenleg elérhető ilyen készítmények ugyanis csak a sejten kívüli célpontokat képesek elérni. Azonban számos, jelenleg kiaknázatlan sejten belüli gyógyszercélpont van, amelyekhez hozzáférve újabb betegségekre lehetne terápiát fejleszteni - írta közleményében a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

SZTE, SZBK, felfedezés, áttörés, daganatos betegségek, autoimmun betegségek, gyógyítás, gyógymód, fehérje alapú gyógyszer, orvostudomány
Nagy áttörést értek el a magyar tudósok. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Trójai módszer a gyógyításban

Alapjaiban változhat meg a rákkezelés - olvassa el korábbi cikkünket!

Az SZTE Orvosi Vegytani Intézetének kutatói a Szegedi Biológiai Központ (SZBK) munkatársaival együttműködve egy olyan speciális molekulát fejlesztettek ki, amely a biológiai hatóanyagokhoz kapcsolva "trójai falóként" képes a molekulákat a sejtbe juttatni. A gyógyszergyárak jelenlegi technológiájába illeszkedő módszer új lehetőséget nyithat olyan betegségek kezelésében, ahol a sejten belüli folyamatok közvetlen befolyásolása a cél.

A tudósok 2016 óta dolgoznak azon, hogy nagyobb méretű fehérjét vigyenek a sejten belülre egy általuk tervezett hordozó molekulával. A "csali" molekula trójai falóként hatol át a sejtmembránon - egy olyan útvonalon, amelyet például a kolera és a tetanusz toxinja, vagy bizonyos vírusok (például a járványos gyermekbénulásért felelős poliovírus) is kihasználnak - magyarázta Imre Norbert, a kutatócsoport tagja. Az antitestet biomimetikus módszerrel juttatják a sejtbe, vagyis a már meglévő bejáratot nyitják ki úgy, hogy a bakteriális toxinok és vírusok biológiai rendszereit utánozzák.

Forradalmi áttörés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A sejtmembrán bemélyedései különböző útvonalakon juttatják be a molekulákat a sejtbe. Ahhoz, hogy az antitest működőképes maradjon, nem szabad, hogy a sejt lebontsa, vagyis olyan útvonalat kellett találni az antitest bejuttatásához, amely a sejt belső, biztonságos szállítórendszerébe viszi azt - fejtette ki Martinek Tamás, az SZTE Orvosi Vegytani Intézet vezetője. Ennek az útvonalnak a bejáratait bizonyos cukormolekulák kódolják, a szegedi kutatók által vizsgált speciális molekula viszont felismeri ezeket - így az antitestet úgy tudják bejuttatni a sejtbe, hogy az nem bontja le.

Olyan anyagot kellett találni, amely hozzáragasztja az antitestet a sejt megfelelő bejáratához. Ez egy rövid peptid, méretét tekintve az eddig használt molekulák egy százada. Olyan kicsi, hogy lényegesen nem befolyásolja az antitest működését. Ezen felül nem mérgező és az előállítási költsége is alacsony. A molekula további előnye, hogy bármilyen fehérjealapú gyógyszerhez kapcsolható - tette hozzá a professzor. A tudományos eredmény alapján az SZTE és az SZBK szabadalmi bejelentést nyújtott be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.