Bár egy egészségügyi rendelettervezetben az Emberi Erőforrások Minisztere előterjesztette négy onkológiai terápiás területen (melanoma, prosztatadaganat, onkohematológia, tüdődaganat) 15 új, innovatív gyógyszer támogatásba való befogadását, erre még mindig nem került sor - írja közleményében az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.
Az innovatív gyógyszeripari vállalatok folyamatosan kutatnak és fejlesztenek, hogy a nehezen vagy nem kezelhető betegségek gyógyításához is új hatóanyagokat, korszerűbb terápiákat hozzanak létre. Ebben a folyamatban évente több, a korábbinál hatékonyabb onkológiai készítményt törzskönyveznek világszerte, ami reménykeltő a magyar betegek számára is. A KSH adatai szerint Magyarországon 2013-ban az összes halálozás negyedét a rosszindulatú daganatok okozták.
A számítások szerint a melanoma betegségben támogatásra váró 5 új hatóanyag mintegy 400, a prosztatadaganatban támogatásra váró 3 új hatóanyag körülbelül 200, a tüdődaganatban támogatásra váró 2 új hatóanyag mintegy 300, az onkohematológiában (vér és vérképzőszervi daganatok) támogatásra váró 4 hatóanyag pedig hozzávetőleg 1100 beteg terápiájában kaphatna szerepet az befogadást követő egy évben. Összesen tehát 1900-2000 előrehaladott, áttétes daganatos betegségben szenvedőnek tudnának az új innovatív terápiák már idéntől kezdve segíteni.
Fontos, hogy a készítmények elérhetőségéhez szükséges mintegy 5,6 milliárd forint az előterjesztés szerint rendelkezésre áll az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP). Azonban két nagyon fontos lépés, a hatóanyagok jogszabály módosítással történő kihirdetése és a Miniszterelnökség felhatalmazása hiányzik ahhoz, hogy az OEP megkezdhesse az új onkológiai készítmények közbeszerzési folyamatát, amelyek egy része így már novembertől az érintett betegek rendelkezésére állhatna - fogalmaz az az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete.