A végbélrák a végbélnél kialakuló rosszindulatú daganat. Más, a bélrendszert érintő daganatos megbetegedésekhez képest ritkább, a daganatos betegségek mindössze egy százaléka végbélrák. Világszerte évente nagyjából 30 ezer új esetet diagnosztizálnak (összehasonlításképpen, tüdőrákot évente közel 1,8 millió embernél állapítanak meg).
A végbélrákos eseteknél az ötéves túlélési arány 65,5 százalék, ám ez nagy mértékben függ attól, hogy mely stádiumában állapították meg a betegséget, illetve, hogy miként reagál a beteg a kezelésekre. A végbélrákos esetek felét még azelőtt sikerül diagnosztizálni, hogy áttéteket képezne, ennek köszönhetően a korai stádiumú végbélrák jól kezelhető.
Kik vannak a legnagyobb veszélyben?
A végbélrákos esetek legnagyobb része a hatvan éven felülieket érinti. A fiatalabb korosztályban a végbélrák gyakoribb a férfiak körében, 50 év felett azonban a nők gyakrabban érintettek. A betegség kialakulásának rizikóját növeli a gyakori anális szex, a dohányzás, az immunszupresszáns gyógyszerek szedése, illetve a korábbi méhnyak-, hüvely- vagy vulvonális daganat. A legnagyobb rizikót azonban a humán papilloma vírussal való fertőzöttség jelenti, kutatások szerint a végbélrákos esetek akár 90 százaléka visszavezethető a vírussal való fertőzöttségre.
Árulkodó tünetek
A végbéldaganat tünetei közé tartozik a végbéltájékon érzett nyomás vagy fájdalom, a székelési szokások megváltozása, a végbélnél kitapintható dudor, elváltozás, illetve a végbélből való vérzés (amely esetenként igen intenzív lehet), váladékozás vagy a végbél viszketése. Ezek a tünetek természetesen más, a végbelet érintő betegségekre, elsősorban aranyérre is utalhatnak, éppen ezért mindenképpen érdemes ezekkel orvoshoz fordulni (főként, ha a nagyobb rizikójú csoportokban tartozunk).
Diagnózis és kezelés
A végbéldaganatot általában végbélvizsgálat során, esetleg ultrahang vagy rektroszkóp segítségével diagnosztizálják, és ha gyanús elváltozást találnak, mintát vesznek belőle, mely segít azonosítani a daganatot.
A betegség kezelése történhet műtéttel (ilyenkor azonban sajnos a végbél záróizmait is el kell távolítani, melynek következménye bélkivezetés, kolosztómia), de a jelenlegi protokoll inkább a kemo- és sugárterápiát támogatja, hogy a megterhelő következményekkel együtt járó műtétet elkerülhessék. Az időben felfedezett végbéldaganat általában nagyon jól kezelhető.
Meg is előzhetnénk
A szakemberek szerint a végbéldaganatos esetek legnagyobb része megelőzhető: egyrészt, egészségesebb életmód követésével (a dohányzásról való leszokás például negyedére csökkentheti a végbélrák kialakulásának rizikóját), míg a monogám párkapcsolat is jelentősen csökkenti a betegség kialakulásának esélyét (a több szexuális partnerrel való anális együttlét például 17-szeresére növelheti a rizikót). Mivel a végbélrák szorosan összefügg a HPV-fertőzéssel, a humán papilloma vírus elleni védőoltás nemcsak a méhnyak- és hüvelyi daganatok kialakulásának rizikóját csökkentheti.