A sok lebegő pollen erősíti a COVID-19-fertőzés esélyét

Éppen egy évvel azután, hogy a WHO pandémiává nyilvánította a COVID-19-járványt, már a harmadik hullámával küzdünk, amely itthon most éppen a tetőpont környékén jár. Ráadásul itt a tavasz és vele megérkezett a pollenszezon is, ami tovább ront a helyzeten. Szakértőket kérdeztünk.

Mogyoró, éger, szil, nyár, fűz: a legismertebb fafajok, amelyek márciusban virágoznak. Aztán hamarosan csatlakozik a nyír, a kőris, a tölgy és a többi pollentermelő, ami az allergénekre érzékeny emberek életét tavasszal alaposan megkeseríti. Az említett kutatás - amelyben magyar szakemberek is részt vettek - összefüggést mutatott ki a SARS-CoV-2 fertőzések trendje és a levegőben levő pollen koncentrációja között. Athanasios Damialis , a PNAS folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője, aki az aerobiológiai kutatási terület vezetője az Ausburgi Orvosi Egyetemen, munkatársaival arra jutott, hogy a levegőben lévő pollen - akár önmagában, akár a hőmérséklet és a páratartalom hatását is figyelembe véve - átlagosan a fertőzési arány változásának körülbelül 44 százalékát magyarázhatja.

pollen
A lebegő pollen magas koncentrációja és a COVID-19fertőzésesélye összefügg. Fotó: Getty Images

A napi fertőzési arányok korreláltak a pollenszámmal azokban az országokban is, ahol nem voltak lezárások, és azokban is, ahol érvényben voltak ilyen intézkedések. Ott, ahol nem volt lezárás, a pollen mennyiségének köbméterenként 100 részecskével történő növekedése a fertőzési arány átlagosan 4 százalékos emelkedését eredményezte. Lezárás mellett azonban a felére csökkent a fertőzési arány hasonló pollenkoncentrációk mellett.

A lezárások a legfontosabb tényezővé váltak

Damialis a HáziPatika.com-nak elmondta, hogy a kutatás koncepcióját Stefanie Gilles és munkatársai 2019-ben megjelent tanulmánya alapozta meg, amely azt igazolta, hogy a lebegő pollennek való kitettség fokozza a légúti vírusfertőzések esélyét. Ez az allergiától függetlenül is igaz. A pollen ugyanis csökkenti az antivirális interferon választ , amely fontos tényező a vírusfertőzés elleni első védelmi vonalban. Megállapításukat bizonyították sejttenyészetekben, egérmodelleken és humán vizsgálatokban két különböző, általános megfázást okozó kórokozóra, a humán rhinovírusra (HRV) és a RSV (Respiratory syncytial virus) vírusra is.

Amint a COVID-19 járvány első hulláma tavaly március közepén megkezdődött, azonnal tudni szerették volna, hogy ez a pollenhatás vajon a SARS-CoV-2 esetében is megfigyelhető-e. Emiatt szervezték meg a kutatók tudomása szerint a mai napig legnagyobb és legátfogóbb ilyen jellegű nemzetközi tanulmányt, amelyben 154-en gyűjtöttek és elemeztek pollenadatokat öt kontinens 31 országának 130 állomásáról. Végül a SARS-CoV-2 fertőzési arányokat, a pollenkoncentrációkat, valamint a páratartalom, a hőmérséklet, a népsűrűség és a lezárási hatásokat elemezték minden lehetséges kombinációban.

Megállapították, hogy a lezárást alkalmazó országokban a napi fertőzések aránya csak fele olyan magas volt, mint ahol nem voltak korlátozások ugyanolyan pollenkoncentráció mellett. Ezért részecskeszűrő maszkok viselését javasolják a magas kockázatú csoportba tartozók számára a magas pollenkoncentrációjú tavaszi időszakokban - jelezte lapunknak Athanasios Damialis.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezt az ajánlást megerősítette Makra László klimatológus , a Szegedi Tudományegyetem professzora is, aki 20 éve foglalkozik a pollen-klíma kapcsolatrendszer vizsgálatával. Ez egy határtudomány az aerobiológia és a klimatológia között. Jelentőségét az adja, hogy a pollennel kapcsolatos nemzetgazdasági károk a legtöbb országban óriásiak. Magyarországon évente becslések szerint meghaladják a 200 milliárd forintot - jegyezte meg a professzor. (Magyarországról rajta kívül a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai, Magyar Donát és Szigeti Tamás vettek részt a projektben.)

Magas pollenszám, magas népsűrűség, magas fertőzési arány

A kutatók a magas népsűrűségű területeken erős pollenhatást tapasztaltak, és a szélsőértékek még erősebb kapcsolatot tártak fel. Ezek szerint a népsűrűségtől függetlenül, a nulla közeli fertőzési arány csak az alacsony pollenkoncentrációjú régiókban volt megfigyelhető. Ezzel szemben a legnagyobb fertőzési arányt a magas népsűrűségű és az adott időszakban magas pollenszámról beszámoló régiók, országok esetében mutatták ki.

Összességében, a lezárásoktól eltekintve a vizsgált környezeti tényezők közül a pollen hatása volt a legjelentősebb, amit nagyjából hasonló súllyal a levegő hőmérséklete, és a relatív páratartalom követett. Azt tapasztalták, hogy a levegő pollenkoncentrációjának változása átlagosan négy nap késéssel mutatkozott meg a napi fertőzési arányokban. Ezek meghatározásában a társadalmi és környezeti tényezők súlya, s így sorrendje is országonként eltérő. Magyarország esetében a legfontosabb szerepet a lezárás játszotta, ezt követte a páratartalom , a harmadik pedig a pollenkoncentráció volt. Habár a levegőben lévő pollen és a fertőzési arány közötti összefüggés szignifikánsan pozitív volt, a hatás nagysága azonban kicsi. Ez azt jelzi, hogy a pollen csak egy a számos környezeti tényező közül, amelyek befolyásolják a SARS-CoV-2 fertőzést - szögezte le Makra László.

Fontos, hogy mindenki meg tudja különböztetni az allergiás reakciókat a légúti megbetegedések, illetve vírusfertőzések, esetlegesen a COVID-19 tüneteitől. A légúti allergia (szénanátha) az orrnyálkahártya gyulladása miatt rohamokban jelentkező tünetegyüttes, amely során leggyakrabban orrfolyás, orrdugulás, orrviszketés és tüsszentés jelentkezik. A koronavírus-fertőzés szintén a légutakat érinti, jellemző tünetei a láz, a száraz köhögés, a fáradtság és a légszomj, de fejfájás, izom- és ízületi fájdalmak, torokfájás és mellkasi nyomás is jelentkezhet. Részletek!

Elmondta, hogy a gyakori légzőszervi vírusok - például az influenzavírus A - okozta fertőzések csúcsa télen vagy kora tavasszal van. Ismert, hogy a levegő alacsony hőmérséklete megnöveli e vírusfertőzések kockázatát. Lehetséges, hogy a nyári magas hőmérséklet bizonyos mértékig ellensúlyozza a fertőzéseket. Ezért a pollen fertőzést elősegítő hatása tavasszal jelentősebb, amikor a levegő hőmérséklete még nem elég magas a vírus terjedésének korlátozásához, ugyanakkor a fák által szórt pollen magas koncentrációban fordul elő.

A szakemberek a jövőre nézve a magas vírusterjedési hullámok elkerülése érdekében a levegő hőmérsékletének, páratartalmának és pollenkoncentrációjának veszélyes kombinációja esetén szigorúbb védelmi intézkedéseket javasolnak, például a már említett részecskeszűrő maszkok viselését tavasszal. Ösztönözni kell a megbízható, valós idejű bioaeroszol -mérő hálózatok kiépítését, valamint a polleninformációs és előrejelző rendszerek használatát is - tette hozzá Makra László.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.