Az azonosított esetek nyomán megfoszthatják a szülőket és a donoroktól származó gyermekeiket kulcsfontosságú genetikai információktól és az orvosi feljegyzésektől, mert a jogvédők szerint ez a véletlen vérfertőzés veszélyét hordozza magában.
A BBC.com cikke alapján, Queensland Ausztrália egyik legnagyobb IVF-ágazatának (In Vitro Fertilizáció, vagyis a szervezeten kívül történő termékenyítés) ad otthont, azonban a rendszerük önszabályozású, ezért kivizsgálást indítottak több korábbi eset nyomán, mivel a legnagyobb szolgáltatók közül néhányat visszaélésekkel vádolnak.
A fagyasztott állomány teljes megsemmisítése miatt ugyanakkor országos hiány alakulhat ki, amelyekre pedig óriási a kereslet a szigorodó szabályozás és a járványhoz kapcsolódó zavarok következtében.
Becslések szerint körülbelül 60 ezer ausztrál fogantatott meg az egyik helyi spermabank segítségével, az ausztrál kormány adatai szerint minden hatodik ausztrál házaspárnak nehézséget okoz a családalapítás. Sokan emiatt egyre inkább az adományozókra hagyatkoznak a gyermekvállalás érdekében. A queenslandi állam egészségügyi ombudsmanja a több millió dolláros profitot termelő szektort megvizsgálva, „rendszerszintű problémákat” talált a minőséggel, biztonsággal, valamint a fogyasztók, donorok és a donor által fogant gyermekek számára nyújtott biztosítékokkal kapcsolatban. A jelentés részletezte, hogy Queenslandben a spermiumok, petesejtminták és embriók 42%-ánál „azonosítási és nyomonkövetési” problémák merültek fel – ami azt jelenti, hogy a klinikák elvesztették a minták nyomát, vagy helytelenül címkézték fel a laboratóriumban.
Emellett olyan betegek feljelentései kapcsán is nyomoztak, akik azzal vádolták az IVF-szolgáltatókat, hogy nem hozták nyilvánosságra a donorok egészségi állapotát, tévesen azonosították a petesejteket és az embriókat, és összekeverték a spermiumokat – aminek következtében az egyik érintett családja szerint különböző biológiai apák gyermekeit nevelték.
A testület azt javasolta, hogy
minden IVF szolgáltató semmisítse meg a tárolt donoranyagot, amely nem felel
meg a jelenlegi azonosítási szabványoknak.
„A fogyasztókra és a donor által fogant gyermekekre gyakorolt hatást nem lehet alábecsülni” – zárta a jelentés, hozzátéve, hogy „megfelelő tanácsadást is kell biztosítani” a termékenységi szolgáltatóknak.
Nem tudni, hány mintát kell majd megsemmisíteni, de az ombudsman „nagy kockázatúnak” ítélte a 2020 előtt lefagyasztott több ezer mintában rejlő hibalehetőségeket.