Az arcunkon élnek és belőlünk táplálkoznak

Arról mindenki halott, hogy a bőrünkön különféle mikroorganizmusok élnek, de hogy pókszabásúak is, méghozzá elég nagy számban, az valószínűleg meglepő. Pedig az arcatkák vagy szőrtüszőatkák a faggyúnkkal táplálkoznak, és a képünkön párosodnak. De önmagában emiatt még a pókiszonyban szenvedőknek sem kell aggódniuk.

Az atkák a pókszabásúak osztályába tartozó élőlények, amelyek emiatt értelemszerűen nyolc lábuk és csáprágójuk is van. Hihetetlen, de egy 0,3 milliméteres példányon ezek a szervek éppen olyan jól teszik a dolgukat, mint a szabad szemmel is jól látható rokonaikon. (A mikroszkópos felvételeket tartalmazó mellékelt videón ez jól megfigyelhető.) Mivel ezeket az atkákat nem lehet kimutatni csecsemőkön, sőt a kevés faggyút termelő kisgyerekeken sem, feltehetően a szülők (leginkább az anyák) adják át őket, méghozzá hatalmas valószínűséggel, hiszen a 20-30 éves korúak gyakorlatilag 100 százalékának arcán előfordulnak ezek az apró, átlátszó lények, amelyek a pórusainkban elrejtve, az arcszőrtüszők gyökerénél élnek mind a férfiak, mind a nők esetében.

arc
Szinte mindenki arcán atkák tömegei élik az életüket. Normális esetben észre sem vesszük őket

Az arcatkák élettartama csak pár hét. Ezalatt egyáltalán nem ürítenek, hanem a salakanyagot a saját testükben tárolják. Ez igazán rendes dolognak látszik, de adott esetben ez a vonás mégis bajt okozhat, ahogy azt mindjárt látni fogjuk. Az viszont nem teljesen világos, hogy egyszerű élősködőkről van-e szó, vagy szimbiótákról .

Parti az arcunkon

Az arcatkák életmódjáról tudjuk, hogy nappal a pórusok mélyén alszanak, illetve a bőr hidratálása érdekében termelődő faggyút fogyasztják. Éjjel pedig előmásznak a rejtekhelyükről, és az arc felszínén partiznak, ahogy a Live Science írja. Mivel elsősorban élelmiszerforrást látnak bennünk, azokhoz a helyekhez vonzódnak a leginkább, ahol a legnagyobbak a pórusaink, beleértve az orcákat, az orrot és a homlokot. A Clinical and Experimental Dermatology folyóiratban megjelent tanulmány szerint a fertőzött tüszők egyidejűleg féltucat atkának nyújthatnak kényelmes élőhelyet. Pusztulásuk előtt a petéiket is ott rakják le.

Néha előfordul, hogy az atkák túlságosan elszaporodnak. Normális esetben az arcbőr egy négyzetcentiméterére 1-2 atka jut, de ez a szám akár a tízszeresére is emelkedhet. Ennek oka valószínűleg a stressz, amely a kutatások szerint megváltoztatja a szőrtüszőkben lévő faggyú kémiai összetételét, s ezt a menüt jobban szeretik az apró pókszabásúak. Amikor pedig a nagy tömegben élő lények elpusztulnak, a testükben felgyülemlett salakanyag nagy dózisban szabadul ki a benne lévő baktériumokkal együtt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a stressz miatt legyengül az immunválasz, a mikrobák képesek gyulladást okozni, aminek következtében vörös foltok jelennek meg a pórusok környezetében. Ez az úgynevezett rosacea betegség, amely a legtöbb esetben antibiotikummal kezelhető. Az ellene alkalmazott gyógyszer a baktériumokat (köztük a főszerepet játszó Bacillus oleroniust ) elpusztítja, azonban az atkákat nem.

Ha elszaporodnak, veszélyessé válnak

Az atkák irritálják a pórusokat, emiatt fokozódik a faggyútermelés, ami pattanások, kiütések, göbök megjelenését vonja maga után. Ha ilyenkor csökken a bőr ellenállóképessége, az atkák képesek elszaporodni, sőt bejuthatnak a bőr mélyebb rétegeibe is, ami gyulladást eredményezhet. Ez az említetteken kívül például felelős lehet a férfiak (androgén) alopecia betegségéért, azaz a kopaszodás egy fajtájáért. A szőrtüszőatkák két jól ismert faja a Demodex folliculorum és a Demodex brevis. A D. folliculorum befurakszik a hajtüszőkbe és elszívja a táplálékot. Emiatt megritkul, egészségtelenné válik a szőrzet, a haj, a környező szövetek pedig begyulladhatnak. A D. brevis az, amelyik elsősorban az arcunkon él, a már korábban felsorolt okok miatt szintén különféle gyulladásos bőrbetegségeket okozhat.

A rosacea főként nők körében fordul elő, kezelés nélkül egyre súlyosbodó tünetekkel. A rosacea kialakulásában a Demodex atka jelenléte is szerepet játszhat, érdemes ezért első körben szűrővizsgálatot végeztetni. Részletek !

A legmeglepőbb ezekben a velünk élő parányi lényekben, hogy a különböző genetikai hátterű embereknek másféle atkáik vannak, ami abból a vizsgálatból derült ki, amely az egyes emberek DNS-ét és az arcukon található atkákat vetette össze. A vizsgálatot irányító Michelle Trautwein , a kaliforniai Tudományos Akadémia entomológusa szerint eredményeik nem csak az atkákról beszélnek, hanem az emberi őstörténetről és a migrációról is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet, hajnalra általában csak fátyolfelhőzet marad. Az Északi-középhegység tágabb környezetében és a főváros környékén viszont (zúzmarás) köd, rétegfelhőzet képződhet. Számottevő csapadék nem várható, de a ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A délies szelet a Dunántúlon néhol élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -3 és +3 fok között várható, de a szeles délnyugati részeken akár +4, +6 fok is lehet, míg a szélárnyékos, hóval borított északkeleti tájakon akár -10 fokig is lehűlhet a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra