A szexet általában sok bonyolult tényező határozza meg, ideértve, hogy valaki hogyan érzi magát a saját testében, mennyire elégedett a párkapcsolatával, illetve általánosságban véve boldog-e. Ha e tényezők bármelyike nincs egyensúlyban, az befolyásolhatja a nemi vágyat - írja a Healthline magazin.
De az alacsony nemi vágy nem olyasmi, amit kínosnak kellene érezni, ráadásul számos kezelés segít javítani a libidón. Nézzük, hogy melyek azok a jelek, amelyek arra intenek, hogy ideje volna megbeszélni az alacsony libidó okait egy szakemberrel, vagy akár háziorvossal, aki maga is tanácsot adhat, vagy segítséget nyújthat a megfelelő specialista megtalálásához.
A gyenge nemi vágy befolyásolja a párkapcsolatot
A szex, az intimitás és az egészséges kapcsolat gyakran összefüggenek. Ha egy nő nemi vágya csökken, az hatással lehet a kapcsolata minőségére. A vágy hiánya miatt bekövetkezett stressz érzése fáradtságot okoz a kapcsolatokban. Előfordulhat, hogy a férfi partnernek nehéz megérteni a nő libidójában bekövetkező változást, ilyenkor azt gondolhatja, hogy a társa nem kívánja szexuálisan, vagy nem akarja, hogy a közelében legyen.
Az alacsony nemi vágy többféle szexuális rendellenesség és mögöttes ok következménye lehet. Ezek egyike a hipoaktiv szexuális vágy rendellenesség ( HSDD ). Ebben a krónikus állapotban a nők nemi vágya alacsonyra csökken, ami stresszhez, jelentős szorongáshoz, frusztrációhoz és bűntudathoz vezet, ami rontja az önbizalmat, és aláshatja a párkapcsolatot. A HSDD egyáltalán nem kivételes, sőt a statisztikák szerint a leggyakoribb szexuális egészségi probléma a nők körében, akiknek a tíz százaléka találkozik vele.
A HSDD-t úgynevezett arousal-zavarnak tartják. Az arousal az ember általános izgalmi, éberségi szintje. Ha közepes az arousalszintünk, akkor érezzük magunkat ellazultnak és megfelelően motiváltnak, ilyenkor teljesítünk optimálisan. Ha lecsökken az arousalszintünk akkor az unalom, ha túl magassá válik, akkor a szorongás vagy feszültség lesz uralkodó. Ezért, ha a párkapcsolatban feszültség lesz a nemi vágy megváltozása miatt, érdemes orvossal beszélni, hogy kiderüljenek a háttérben álló okok. Ha HSDD-ről van szó, akkor könnyen kezelhető a probléma.
Az alacsony nemi vágy befolyásolja az életminőséget
Az alacsony libidó nem csak a párkapcsolatra, hanem általánosságban az életminőségre is hatással van. Az érintettek többnyire a következő tüneteket tapasztalják:
- aggódnak amiatt, hogy miért csökken a libidójuk,
- aggódnak, hogy az alacsony libidó miatt már nem kívánatosak vagy vonzók,
- kevesebb élvezetet találnak a szexen kívüli tevékenységekben, mint korábban,
- kerülik a barátokkal való találkozását, mert félnek a nemi témák előkerülésétől,
- stresszelnek az alacsony nemi vágy miatt.
Az alacsony nemi vágy befolyásolhatja az általános önértékelést , a munkateljesítményt vagy a partnerrel és barátokkal fennálló kapcsolatot is. Előfordulhat, hogy a nemi vággyal (vagy annak hiányával) való foglalkozás olyan mértékben leköti az érintett figyelmét, ami már megnehezíti más feladatok elvégzését. Néha ez depressziót válthat ki, vagy hozzájárulhat annak kialakulásához. Mivel az alacsony libidó erős hatást gyakorolt az érintettekre, szükség van rá, hogy erről szakemberrel beszéljenek. A problémák feltárásáról vagy az esetleges kezelésről a háziorvos vagy a nőgyógyász is jó útmutatást adhat.
Ha az otthoni kezelések nem működnek
Manapság a legtöbb ember az interneten kezd el információkat gyűjteni a problémájáról, mielőtt orvoshoz fordulna. Lehet, hogy a böngészés közben szerzett információk alapján megpróbáltak nyíltabban kommunikálni partnerükkel, esetleg kipróbáltak különböző szexpozíciókat , szerepjátékokat vagy szexuális játékokat. Az is lehet, hogy stresszoldó technikákat alkalmaztak. De ha ezek a próbálkozások nem növelték hatékonyan a nemi vágyat, ideje segítséget kérni az orvostól.
Nem szokatlan, hogy a nők olykor elveszítik a szex iránti érdeklődésüket a hormonváltozások vagy a kapcsolatukban átélt nehézségek miatt, de ha ez szorongást okoz, a HSDD jele is lehet. Az októl függetlenül számos módszer segíthet a nők alacsony libidójának kezelésében. Ha valaki kipróbált néhány olyan lehetőséget, amelyek nem működtek, ez még nem jelenti, hogy nem tudja vagy nem fogja idővel visszanyerni a szexuális vágyát. Az alacsony libidó gyakran annak a következménye, hogy az érintett valamilyen gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt szed. Más esetekben az öregedéssel kapcsolatos hormonváltozások állhatnak a háttérben. Az orvossal való őszinte beszélgetés nélkül az okok talán sohasem tárulnak fel, a probléma pedig nem oldódik meg magától, ezért szükséges a szakember segítsége.