A seborrhoea lényege a bőr fokozott faggyútermelése. A bőrtünetek azokon a területeken jelentkeznek, ahol a legtöbb faggyúmirigy található. Gyakori kísérőjelenség a bőr, a haj gyors zsírosodása. A seborrhoea-s arc bőre zsíros, sárgás-szürkés színű, mitesszeres főleg az arc középvonalában.
A seborrhoeás dermatitis enyhébb formái körülbelül minden ötödik embert érintenek. Bármely életkorban kialakulhat, még a csecsemőknél is: az úgynevezett koszmó a fejbőrön (sárga, zsíros, kellemetlen szagú, pörkös elváltozás) vagy a pelenkával fedett területen. A fül mögött is jelentkezhet sárgás hámlás vagy vörös kiütések formájában. Ezek a tünetek általában kisgyermekkorra elmúlnak, de néha hároméves kor körül alakulnak ki.
Felnőttkorban a hajas fejbőr száraz, vagy zsíros hámlása (korpa) okozhat panaszokat, melyet olykor viszketés kísér. Van, hogy sárgásvörös kiütések, bőrgyulladás, bőrpír jelenik meg a haj határán, a fül mögött, a külső hallójáratban, a szemöldökön, az orrnyergen, a herezacskón, a háton vagy a szegycsont felett. Néha sárga vagy fehér pehelyszerű plakkok (korpa) láthatók a fejbőrön, vagy a hajban, a szemöldökben, a szakállban, esetleg pikkelyes fehér vagy sárga lerakódás. A tünetek viszketéssel vagy fájdalommal járhatnak.
Általánosságban elmondható, hogy a 40 és 70 év közötti korosztály a leginkább érintett, és sokkal gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél. Kórházban és egyéb otthonokban, intézetekben kezelt betegek hajlamosabbak rá, talán a létesítmények száraz levegője miatt. A seborrhoeás dermatitis leginkább esztétikailag zavaró. Fontos tudni, hogy nem fertőz, és megléte nem jelenti azt, hogy a beteg nem fürdik eleget. A seborrhoeás dermatitis általában jól kezelhető, de gyakran visszatérhet, ilyenkor azonnal el kell kezdeni a kezelést.
Kialakulásának oka ismeretlen, de több tényező is előhívhatja a tüneteket, például a Malassezia nevű élesztő gomba, amely a hajas fejbőrön telepszik meg, és a hajhagymák által termelt faggyúval táplálkozik. Az elhalt hámsejtek felhalmozódnak és leválnak a fejbőrről.
A tüneteket a betegek tapasztalatai alapján sokszor a száraz levegő, a fáradtság és a stressz rontja. Krónikus, fel-fellángoló betegségről van szó, amellyel akkor kell orvoshoz fordulni, ha a fellépő tünetek zavarják az éjszakai pihenést illetve a normál életvitelt, illetve ha a vény nélkül használt termékek hatástalannak bizonyulnak.
Mit tehetünk az állapot javításáért?
Érdemes gyakran megtisztítani meg az adott területet, hogy eltávolítsuk az olajat és faggyút. A megfelelő kozmetikai termékek kiválasztásánál figyelni kell a bőr típusára, a tünetek súlyosságára, és arra, hol jelentkeznek. Léteznek speciális krémek, testápolók, gyógyszeres samponok, tisztítók. Nagyon súlyos esetekben az orvos gyógyszerek szedését írhatja elő vagy szteroidos krém használatát.
A hajas fejbőrön nagyon fontos a megfelelő sampon használata, mert, ha nem tisztítjuk meg alaposan a fejbőrt, az ronthatja a tüneteket, és a felesleges olaj valamilyen gyulladás melegágya lehet. A szelén-szulfid- vagy pirition- cink -tartalmú korpásodás elleni samponok hatékonyak a fejbőr kezelésében. A lényeg az, hogy gondosan tisztítsuk az érintett területeket, hogy a kórokozók ne tudjanak elszaporodni.