Sokan vágyakoznak arra, hogy eldobhassák a csúfnak vélt szemüveget, vagy elegük van a kontaktlencse-viseléssel járó hercehurcától. Az sem mellékes, hogy az éves szemészeti kiadások jelentős tételt képviselnek a családi költségvetésben. Milyen jó is lenne egyszeri beavatkozással, mint amilyen a lézeres szemműtét, máról holnapra megszabadulni a nyűgtől.
A klinikai gyakorlatban a lézeres szemműtétre jelentkezők először egy nagy gondossággal összeállított alkalmassági vizsgálaton vesznek részt. Ennek éppen az a célja, hogy feltárja azokat az okokat, amelyek kockázatossá teszik vagy éppen ellehetetlenítik a beavatkozás elvégzését. Az okok némelyike egészen hétköznapi, míg más tényezők szerencsére csak keveseket érintenek.
Nem ajánlható a lézeres szemműtét:
- Ha páciens még nem töltötte be a 18 életévét vagy elmúlt 65 éves. 18 éves korig ugyanis még változik a szem fénytörése, idős korban pedig megnő a szembetegségek kockázata.
- Inzulinnal kezelt vagy nem stabil cukorbetegség, bizonyos autoimmun betegségek, szemészeti betegségek, korábbi szemsérülések esetén.
- Ha a páciens pacemakerrel él. A lézerkészülék mágneses tere megzavarhatja a szívritmus-szabályozó készülék működését.
- Ha a páciens olyan gyógyszert szed, amely befolyásolja a sebgyógyulást. Ilyenek például egyes autoimmun megbetegedések (lupus, reumatoid artritisz), a szerzett immunhiányos betegség (HIV, AIDS), a cukorbetegség, valamint egyes gyógyszerek (retinolsav, szteroidok), amelyek megakadályozhatják, hogy a lézeres beavatkozás után megfelelően gyógyuljon a szeme.
- Ha a beavatkozás költségei nem vállalhatók a páciens számára, hiszen a lézeres látásjavító műtét önköltséges, azt nem támogatja az egészségbiztosítás.
- Ha egy éven belül változott a páciens látáskorrekciójához szükséges dioptria. Ez az úgynevezett refraktív instabilitás, amely jellemző azokra, akik huszonévesek vagy fiatalabbak; akiknek ingadozó a hormonháztartásuk; akik várandósak vagy szoptatnak (ilyenkor a szemük fénytörése is megváltozhat); valamint akik a látásukat befolyásoló gyógyszereket (esetleg kábítószereket) szednek.
Indokolt az elővigyázatosság
A lézeres szemműtét bizonyos betegségek esetén nem biztonságos és nem is hatásos. A műtét előtti megbeszélésen tájékoztassa orvosát, amennyiben a következő betegségek valamelyikével diagnosztizálták korábban:
- ajak- vagy nemiherpesz(Herpes simplex), illetve övsömör (Herpes zoster), beleértve a szem körüli területet;
- zöldhályog (glaucoma), zöldhályog gyanúja, emelkedett szemnyomás (ocularis hypertensio);
- bármilyen szembetegség, mint például az uveitis (a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos megbetegedése);
- a szem sérülése vagy korábbi szemműtét;
- keratoconus (a szaruhártya elvékonyodása miatti kidomborodás).
További kockázati tényezők
Szemhéjszéli gyulladás (blepharitis): a szempillák szőrtüszőinek gyulladása, amely fokozza a fertőzés- és gyulladásveszélyt lézeres beavatkozás után.
Nagy pupillák: bárkinek lehet nagy pupillája, de fiatalabb pácienseknél, illetve bizonyos gyógyszerek hatására gyakrabban észlelhető. Márpedig a túl nagy pupilla a szemműtét után olyan látásprobléma okozója lehet, mint a szellemkép, kettős kontúr, fényudvar látás, csillogás. Némelyeknél ez tartós életminőség-romlással jár, mert például a páciens képtelen lesz éjszaka vagy ködös időjárás esetén autót vezetni. A pupillavizsgálatot mindig elsötétített vizsgálóban kell végezni.
Vékony szaruhártya: ez a szemgolyó külső védőburkolatának áttetsző része, ami a szivárványhártya előtt terül el. A lézeres szemműtét során a szem fókuszát változtatják meg a szaruhártya átformálásával. Amennyiben túl vékony a szaruhártya, a beavatkozást nem végzik el az esetleges súlyos szövődmények, rosszabb látás miatt.
Korábbi lézeres szemműtét (RK, PRK, LASIK): a páciens konzultáljon több szakemberrel is, mérlegeljenek közösen minden egyedi és kockázati tényezőt.
Szemszárazság: súlyos szemszárazság esetén a lézeres szemműtétet nem végzik el. Egyes lézeres szemműtétek átmenetileg fokozhatják ezt az állapotot, ezért néhány hónapig műkönny alkalmazása javasolt.