A nyelv a legerősebb izmunk, és mivel folyamatosan használjuk - hiszen szerepe van a beszédben, az evésben, az érzékelésben is -, ha gond van vele, az igen megterhelő lehet. Szerencsére a nyelvbetegségek legnagyobb része veszélytelen és viszonylag gyorsan el is múlik.
Leukoplakia: fehér foltok
A száj nyálkahártyáján illetve a nyelven lévő sejtek rendellenes növekedése, túlburjánzása, mely fehéres foltokat eredményez a száj belsejében és a nyelven. Önmagában nem veszélyes, de gyakran daganatot megelőző állapot, ezért semmiképpen nem szabad elhanyagolni. A dohányosok körében a leggyakoribb.
Szájpenész: gombás fertőzés
Nem más, mint a száj nyálkahártyájának gombás fertőzése. A nyelven, illetve a száj belsejében fehér, túrószerű foltok jelennek meg, melyek ugyan ledörzsölhetőek, de alattuk a nyálkahártya élénkpiros, gyakran vérzik is. A leggyakrabban kisbabáknál és az idősebbeknél fordul elő, de bármikor megjelenhet, ha legyengül az immunrendszer. Gyakori a cukorbetegeknél, vagy az inhalátort használóknál (például asztmásoknál), illetve azokban az esetekben, ha antibiotikumos kezelésen estünk át. Ecsetelőkkel kezelhető .
Lichen planus: csipkeszerű foltok
Ismeretlen eredetű betegség, mely a nyelven kívül a test más részein is jelentkezhet. A nyelven, nyálkahártyán fehér vagy szürke csíkok, csipkeszerű foltok formájában jelenik meg, Mivel irritált és viszkethet, a dohányzás elhagyása, a fűszeres, csípős ételek fogyasztásának mellőzése javíthat a tüneteken. Általában magától elmúlik, de stressz, idegeskedés hatására visszatérhet.
Térképnyelv: vörös foltok
Ártalmatlan, vándorló nyelvgyulladás , melyet a nyelv felületét alkotó szemölcsök hámlása, illetve regenerálódása okoz. A legtöbbször fehér szegélyű, nagyobb kiterjedésű, vöröses foltok formájában jelentkezik, melyek időről időre "átrendeződhetnek". Gyerekeknél egyéb tüneteket is okozhat, de általában nem szükséges kezelni. Amennyiben azonban hosszabb ideig is a nyelvünkön vannak a foltok, vagy nagyon kellemetlenek, érdemes szakorvossal megnézetni.